Reply To: Bendroji inžinerija

Audiofilas Forums Akustikos inžinerija Akustika ir kolonėlės Bendroji inžinerija Reply To: Bendroji inžinerija

#3360
Belas
Keymaster

    Kitame forume atsirado tema apie sferines kolonėles. Noriu reabilituoti sferines (rutulio formos) kolonėles temos autorių paskatino rusiškame portale perskaitytas, sakyčiau, reklaminis straipnis, o taip pat gerai žinomas H. Olsono darbas apie kolonėlių korpuso formos įtaką dažninei. Kaip temos autoriui sekėsi galite perskaityti patys, o mano nuomonė kategoriška – jei dizaino prasme sfera nebūtina, jei siekiame kokybiško garso, tokių kolonėlių reikėtų nesirinkti.

    Iš tiesu vis daugiau matome sferinių kolonėlių. Pagaminti dabar galima bet ką, o išskirtinumas skatina gaminti kažką neįprasto. Cabasse La Sphere aktyvinės, koaksialinės, 4-juostės už 150 tūkstančių € būtų didžiausios mano klausytos AS sferiniame korpuse. Mažesnių sferinių daugybė, o kad būtų įdomiau, sferines kartais išdrožiamos iš akmens – lyg nepaprasčiau būtų išbetonuoti. ?

    Sferinių konstravimo aktyvumą taip pat skatina ne iki galo suprastas H. Olsono 1951 m. publikuotas darbas Direct Radiator Loudspeaker Enclosures. Žmonės pamato sferinio korpuso glotniausią dažninę šeštame paveikslėlyje ir nusprendžia, kad sferines (rutulio formos) kolonėles reikia reabilituoti (populiarinti). Deja, straipsnis koncentruojasi ne apie AS korpusų viduje esančius dažninius iškraipymus, bet apie korpuso formos įtaką difrakcijoms; korpuso išorės forma iš tiesu turi įtakos ir daiktas be aštrių kampų dažninės glotnumo prasme yra nenugalimas.
    Galiu pridurti, kad net šnekant apie korpuso išorės formą, sferinės turi vieną mažiausių efektyvumą. Ir dar – dėl mažų difrakcijų sferinių arba AS su mažo ploto priekio panelėmis dažninė bus tolygiausia, bet išsilaikys siauriausiame klausymo atstumų diapazone. Paprastai šnekant, tokias kolonėles galima suderinti tam tikram klausymo atstumui ir tai yra dėl kupolinių garsiakalbių SPL priklausomybės nuo atstumo – sferinėje dėžėje kupolinio SPL mažėjimas yra sparčiausias. Galima paminėti, kad mažesnį parametrų išsiderinimą turi AS su AP, o ruporinės kolonėlės klausymo atstumo pokyčius atlaiko geriausiai.
    Paminėsiu daugiau ypatumų.
    Įprastos konstrukcijos garsiakalbiai sferiniame korpuse turės plačiausiose ribose kintančią sklaidą. Garso spinduliavimas bus nuo 360° aplink visą AS horizontaliai ir vertikaliai. Sferinės, o ypatingai su plačiajuosčiu, turės didžiausius pirmuosius atspindžius nuo sienų, grindų ir lubų, todėl įrašytą garso sceną tokios AS atkurs prasčiausiai.
    Kolonėlės su didelėmis priekio panelėmis turi siauresnę sklaidą, o daugiajuosčių kolonėlių sklaida bus nuo ~180°. Dar mažesnių sklaidos pokyčių galima pasieti panaudojus akustinę panelę; pagerėja scenos atkūrimas, keliais dB pakyla jautris (= mažesni THD ir didesnis dinaminis diapazonas). Dėl geresnio akustinio suderinimo, AS su AP turi geresnę pereinamąją charakteristiką. Štai kodėl įrašų studijose apvalių monitorių nepamatysite.

    Visiems uždariems korpusams, o taip pat ir sferiniams akustinis slopinimas neišvengiamas ir tą pademonstravo Rusijos inžinierius. Jei siekiame kokybiško garso, sferinės bus didelės, bus nepatogios ir užims daug vietos, todėl tokias konstruoti prasmės aš nematau.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Sodyboje kabo sferinė, kurią pasigaminau iš krepšinio kamuolio. Iš JAV buvau parsivežęs neblogą plačiajuostį ir dabar kolonėlė man šviečia sferiniu garsu.
    Jei rimtai, tai sferą pasirinkau ne dėl fantazijų apie akustiškai tobulą konstrukciją, o dėl norimos kabančio daikto formos ir nedidelio svorio: 
    123