Reply To: Muzika gyvai

Audiofilas Forums Mano sielos ruporas Mano muzika Muzika gyvai Reply To: Muzika gyvai

#3988
Belas
Keymaster

    Apie Lietuvos Nacionalinėje filharmonijoje esančius vargonus parašė Virginijus Barkauskas.

    Tai Alexander Schuke iš Potsdamo (Vokietija) trijų manualu 50 registrų vargonai, pastatyti berods 1962m. Tai identiškas instrumentas kaip ir Vilniaus katedroje, tik kitokioje akustinėje aplinkoje.
    Vilniaus katedros vargonai buvo laikomi vieni geriausių barokinių vargonu buvusioje Sovietų Sąjungoje. Kadaise eidavau į koncertus, kur tada buvo paveikslų galerija ir klausiau grojant visą Europos vargonininkų elitą. Sugrįždamas iš JAV į Lietuvą pats ten koncertuodavau.
    Filharmonijoje buvo antras mano koncertas. Vargonai čia puikūs, mechanizmas palyginti tvarkingas, tik instrumentui reikia atlikti priežiūros darbus. Mano žiniomis, filharmonijos administracija planuoja tą padaryti.
    Bėda ta, kad vargonininkai Lietuvoje nenori groti Filharmonijoje, motyvuodami, kad vargonai turi skambėti “katedriškoje” aplinkoje. Daug puikių vargonų yra būtent salėse, todėl nereikėtų bijoti groti Vilniaus filharmonijoje, slėptis už akustikos. JAV dažnai net bažnyčios neturi didelės reverberacijos, bet daug puikiu vargonų yra tokiose erdvėse, įskaitant garsiuosius Wanamaker Legacy vargonus Filadelfijoje.
    Apmaudu, kad filharmonijos vargonai taip mažai naudojami. Tokius dabar pastatyti kainuotų milijonus. Esu grojęs Beckerath vargonais dviejose vietose – Montrealio St. Joseph Oratory, jų vargonai įeina į garsiausių pasaulio vargonų dešimtuką. Taip pat St. Paul katedroje Pittsburg, kuri laikoma viena iš geriausių JAV vietų groti vargonais. Grojant Vilniaus katedros ir filharmonijos vargonais panašus įspūdis kaip garsiaisiais Beckerath. Skirtumas tik tas, kad Beckerath vargonai modernizuoti, įdėtos kompiuterines kombinacijos su neribotu kombinacijų skaičiumi. Vilniuje yra 4 kombinacijos ir “Organo Plenum” (“pilni vargonai”), kurio šį kartą nepanaudojau. “Suregistruoti” sausio 4d. koncertą reikėtų 60-80 kombinacijų, bet naudojome 4-ias.

    Vilniaus katedros vargonaiVilniaus arkikatedros bazilikos vargonai