Ruporinė Toru Okada GAS

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 11 total)
  • Author
    Posts
  • #3655
    Belas
    Keymaster

      Pirmasis mano laiškas apie Toru Okada audio sistemą nepanašus į techninę apžvalgą, lyg inžinerinė novelė, kokių, sakysite nebūna. Apsidrausdamas nuo kritikos nusprendžiau sukurti atskirą temą – ši GAS ir jos autorius verti inžinerinio romano.
      ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
      Pernai mudu su Ignu P. lankėmės pas aukščiausios klasės inžinierių Toru Okada. Įsikūręs unikalioje vietoje ant uolieto kalno, kur aplink niekas negyvena. Užtai į namus pėsčiomis reikia įveikti 118 pakopų. Laiptai patogūs, bet kažkodėl posūkyje įgriuvau į laukinių bičių buveinę. Sako, japoniškos piktos, bet manęs nepuolė. Anos kažkokios keistos, įsikūrusios ant tvirtos žolės stiebų panašiuose į mūsų širšių lizdus, tik lizdai visai nedideli. ?

      Toru namuose gyveno senas, bet labai mylimas Šiba Inu veislės šuo. 18 metų pas mus šunys retai išgyvena, bet ten tokius nusipelniusius, apakusius ir negirdinčius šunų draugai-žmonės vedžioja ir nešioja.
      Epizodas iš apsilankymo pas Šibą vardu Goo.
      Truptį pasnaudęs senuolis nusprendžia perkeliauti į kitą vietą ir žengia kelis žingsnius į nežinia kur. Tuoj prieina šeimininkas, perneša pagalvėlę ir pakiša po šuns galva. Kol klausėme Toru ruporų tai nutiko kelis kartus ir visad šuo buvo svarbiausias, nešiojamas ant rankų, valomas. Tokijuje matėme daugiau senatvėje svirduliuojančių keturkojų ir visi buvo pagarbioje žmogaus draugijoje.
      Toru namuose ramiai stovi didžiulė marimba. Instrumentas pagamintas pagal Mariko Okada užsakymą iš Toru suruošto raudonmedžio. Mariko buvo žymi muzikantė, dėstė universitete, bet dabar instrumentas likęs be sielos. Toru taip ilgisi Mariko, kad rašant man dabar širdį spaudžia…

      Toru-san dirbo pilotu. Išėjęs į pensiją aviacijos neapleido – konstruoja unikalius pilotų treniruoklius, veda apmokymus. Treniruokliai sudėtingi su servo sistemomis ir su procesoriais. Pats programuoja manipuliatorius, pats susiprojektavo ir pasigamino 5-juostę ruporinę GAS. Tiesa, cemento maišus į kalną jam padėjo užtempti duktė. Gal todėl į JAV nutekėjo? ?
      Nepamenu kiek buvo iškirsta uolienos ir kiek tonų cemento suėjo į žemadažnį 8 metrų ruporą, bet didesnio projekto nesu matęs.

      Portretas_2018-11-04           Toru Okada dūdų orkestro repeticijojeShiba-GooŠiba būna šviesiai rudi, bet pasitaiko baltų arba juodų. Goo buvo juodas. Ši nuotrauka iš 2015, o dabar Goo mūsų atmintyje ir kažkur dausose.

      • This topic was modified 3 years, 9 months ago by Belas.
      #3665
      Belas
      Keymaster

        Toru O. detaliai nupaišė struktūrinę schemą, todėl lengva viską suprasti.Strukturine
        Vienas DF-35 krosoveris pernai buvo pakeistas naujesnio modelio DF-65, bet esmės tai nekeičia.

        Pagrindinis signalo šaltinis yra aukščiausio modelio Esoteric Grandioso SACD/CD grotuvas iš 4 dalių: P-01 CD transporto, dviejų D-01 SAK kiekvienam kanalui ir G-0Rb rubidinio taktinio generatoriaus. Toru kambaryje yra profesionalus Sony projektorius, o namų kinas reikalauja infra-žemųjų, todėl savo ruporinę sistemą Toru papildė subvuferiais su Diatone 18″ garsiakalbiais. Infra-ŽD modulį maitina labai galingi Lab. Gruppen stiprintuvai su FIR filtrais. Jautriausią sistemos dalį su Goto draiveriais aptarnauja Accuphase elektronika su dviem skaitmeniniais IIR tipo krosoveriais.
        Japonijoje yra elektros problemų, nes regionuose skirtingi elektros tinklų standartai. Dėl elektros konverterių elektros tinklas Japonijoje nėra toks švarus kaip Europoje. Problemas Toru išsprendė pas save sumontavęs 40 kVA galios elektros pastotę.

        #3688
        Belas
        Keymaster

          Brangiausia sistemos dalis yra žemųjų dažnių ruporai. Ruporų “gerklės” yra lauke už namo, kur atskiruose “nameliuose” uždaryti 3 Goto SG-146LD4 kompresiniai draiveriai. Toru pasakojo kiek reikėjo pastangų iškapoti šalia namo esančio kalno uolieną. Tonas cemento reikėjo atgabenti nuo kalno papėdėje esančios automobilių stovėjimo aikštelės. Toru puikus mechanikos konstruktorius, galėjęs susikonstruoti ir pasigaminti mechanizacijos priemonių darbui palengvinti. ŽD draiveriai tokie sunkūs, kad rankomis nepakelsi, o ką kalbėti apie cementą, smėlį ir akmenis iš kalno…

          Kolonėlių mechaninė schema su didžiuoju aukštyn užlenktu ŽD ruporu. Užlenkimas leido sumažinti ruporo išsikišimą už namo, sumažėjo kertamos uolienos kiekis:AS struktūros brėžinysŽD ruporams buvo padarytos dvi didelės angos namo sienoje. Toks buvo vaizdas už lango ruporo statybos metu: 2009

          #3696
          Belas
          Keymaster

            Projektas buvo ruošiamas pasitelkiant modernias projektavimo priemones, o taip pat naudojant virtualų modeliavimą baigtinių elementų metodu.

            Kolonėlių modulius Toru O. pirmiausia sukomponavo ekrane:Toru GAS schema_kambarys

            #3704
            Belas
            Keymaster

              Toru pasirinko koaksialinį išdėstymą, visų dažnių juostų garsiakalbius sumontuodamas didžiojo ŽD ruporo burnoje. Teisingas sprendimas, leidžiantis pagerinti daugiajuosčių AS sinfaziškumą.

              Goto SG-146LD4 žemųjų dažnių draiveriai gali atkurti pačius žemiausius muzikos dažnius, bet Toru neturėjo sąlygų įkomponuoti reikiamo dydžio ruporo. Negalėjo, nes keliolikos metrų tiesus ŽD ruporas išsikiša už namo, o ten stūgso kalnas-uola. Netgi dvi ruporų burnos būtų tokios didelės, kad netilptų kambaryje: 40 Hz ruporui reikia maždaug 9 metrų perimetro burnos, o 30 Hz – dar didesnio ruporo (~12 m.). Tai, kad Toru Okada nusprendė naudoti po 3 ŽD draiverius kiekvienam kanalui yra siekis sumažinti iškraipymus ir padidinti sistemos linijiškumą – brangus, bet inžineriškai prašmatnus sprendimas.
              Goto-2008 kainyne nurodyta 35 tūkst. USD kaina už vieną SG-146LD4, šeši draiveriai kainuoja labai daug, o kartu su spec. adapteriu ir 2 “nameliais”, ŽD modulių kaina pasidaro sunkiai pakeliama. ?2011-12-14                    ŽD draiverių “namelio”  kalno papėdėje eskizas

               

              #3713
              Belas
              Keymaster

                Toru nusprendė konstruoti nuo 45 Hz dirbančius ŽD ruporus. Dviejų tokių ruporų burnos telpa į kambario sieną, o ilgis leistų kalne įkomponuoti namelius su Goto SG-146LD4 draiveriais.
                Toru pasirinkęs mokslinį-inžinerinį kelią, yra įvaldęs moderniausias projektavimo priemones. Paveikslėlyje didžiojo ruporo išklotinė:Gal LF ruporas

                #3717
                Belas
                Keymaster

                  Į muzikos atkūrimo aukštumas nusitaikęs Toru turėjo įveikti daug sunkumų.
                  Kaip į kalną užkelti tonas cemento ir smėlio, reikalingo išmūryti ruporus?
                  Kaip pakelti 45 kilogramus sveriančius žemadažnius kompresinius draiverius ir sumontuoti juos sunkiame adapteryje?
                  Teko susikonstruoti įvairiausių mechanizmų; nuo kalno papėdėje esančios automobilių aikštelės kalno šlaite buvo įrengtas elektrinis eskalatorius statybinėms medžiagoms užkelti, o ŽD draiveriams pakelti Toru sukonstravo mechaninius pakėlėjus.
                  Nuotraukoje kranas, leidžiantis preciziškai pakelti sunkius draiverius ir juos įstatyti į Toru pagamintus adapterius:Kranas Goto kelti 2009 05 14Adapteris trims Goto žemadažniams sumontuoti sveria per 98 kg – tokio rankomis nepakelsi. ?
                  sling-001_per-98-kg-svorisSG-146 žemadažniai draiveriai taip pat labai sunkūs, todėl be mechanizmo būtų sunku sumontuoti adapteryje.
                  2008-11_Goto-146-svoris-45-Nuotraukos dešinėje tolumoje matyti Mariko Toru marimba.

                  #3923
                  Belas
                  Keymaster

                    Japonijoje susiklostė situacija, kad elektra ten prastesnė nei mes turime. Reikalas paprastas – kažkada elektros tiekėjus valstybei nepavyko apjungti, nustatyti vieningą standartą, todėl iki šiol elektrą gamina ir tiekia keli privatūs tiekėjai. Skirtingi kintamosios elektros dažniai, nuolatinės ir kintamos srovės elektros generatoriai sukuria daug problemų, o norint elektriškai apjungi šalį, reikalingos tarpinės stotys su konverteriais. Gaunasi štai toks murzinas reikalas:Elektra Japonijoje

                    Japonija ypatingai aukštą techninį potencialą turinti šalis, bet elektros tinklų raizgalynė mane pribloškė.
                    Tokijo centre elektros kabeliai paslėpti, o taip elektra atrodo mažesnėje gatvėje:Tokijo-elektraAnt stulpų transformatoriai ir bala žino kokie dar įrenginiai. Kiekvienas namas pajungtas nuo atskirų transformatorių, gaunasi raizgalynė, todėl į namus atkeliauja užteršta elektra. JAV ir Europoje situacija žymiai geresnė, bet tada užteršiamos audiofilų galvos ir mes pinigus leidžiame nedaug naudos duodantiems srovės gerintojams, elektros kondicionieriams, super-srovės šaltiniams ir laidams iki rozetės.

                    #3926
                    Belas
                    Keymaster

                      Toru O. elektros problemą išsprendė stipriu smūgiu – pasistatė 200V kintamos srovės 40 kVA galios “elektrinę”, iš kurios maitinama GAS. Reikėjo elektros tiekimo valdymo aparatūros, bet ir šį dalyką Toru išsprendė profesionaliai:2009 08 03

                      #3937
                      Belas
                      Keymaster

                        Konstravimas buvo vykdomas akustikos mokslo pagrindu, buvo atliekami matavimai ir pagal jų rezultatus buvo suderinami krosoveriai ir visa GAS.2002-12-16-1_matavimai
                        2017-06-26Išskyrus Esoteric Grandiozo CD grotuvą ir Lab-Gruppen infra-ŽD stiprintuvą, kiti Toru Okada įrenginiai yra Accuphase. Active systems w Accuphase_2018 10 18

                      Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 11 total)
                      • You must be logged in to reply to this topic.