Audiofilas › Forums › Akustikos inžinerija › Akustika ir kolonėlės › Buitinės kolonėlės › Buitinių AS įvairovė
- This topic has 20 replies, 2 voices, and was last updated November 21, 2024 at 13:59 by Vidas.
-
AuthorPosts
-
December 23, 2018 at 20:25 #1233
Buitinė aparatūra turi atrodyti dailiai, būti kuo mažesnių gabaritų, kuo lengvesnė. Projektavime dalyvauja kelių sričių secialistai, bet konstruktoriaus ir dizainerio darbas susipynę labiausiai.
Kostas Metaxas gamina High-end klasės aparatūrą. Negalėčiau apibrėžti High-end sąvokos, bet Metaxas & Sins aparatūros futuristiniame dizaine akivaizdžiai matyti erdvinių objektų kūrimo sritis – skulptūra.Čia filmukas iš Miuncheno High-end 2018 parodos. Kostas M. apdovanotas premijomis ir laimėjęs konkursų. Galbūt bus įdomu pamatyti filmuką apie aparatūros gamybą.
- This topic was modified 5 years, 10 months ago by Belas.
January 4, 2019 at 20:11 #1511Kitoje temoje paminėjau dvijuostės lentyninės Paradigm Persona B. Retai sutiksi, kad abu garsiakalbiai būtų su berilio membranomis, todėl stabtelkime.
Kolonėlės nepigios (7000 USD+). Tikriausiai šių AS niekas nematę ir negirdėję. Yra apžvalgų, bet ar galima jomis pasitikėti? Aš nelabai pasitikiu, nors paskaitinėti mėgstu. Trumpai peržvelgiau šią.
Gamintojas deklaruoja tokius Persona B parametrus:
2-driver, 2 way bookshelf bass reflex
Crossover: 3rd order electro-acoustic at 2 kHz (tweeter/midbass)
Frequency Response On-Axis: +/- 2dB from 60Hz – 45kHz
Frequency Response30° Off-Axis: +/- 2dB from 60Hz – 20kHz
High Frequency Driver: 1″ (25mm) Truextent® Beryllium dome, ferro-fluid damped / cooled, Perforated Phase-Aligning (PPA™) Tweeter Lens, Finite Element Analysis (FEA) optimized pole piece assembly
Midrange Frequency Driver: 7″ (178mm) Truextent® Beryllium driver, Perforated Phase-Aligning (PPA™) Lens, overmolded Active Ridge Technology (ART™) surrounds, SHOCK-MOUNT™ Isolation Mounting System, 1.5″ high-temp tandem voice coil
Low Frequency Extension: 36Hz
Sensitivity Room / Anechoic: 92 dB / 89 dB
Impedance: Compatible with 8 ohms
Suitable Amplifier Power Range: 15 – 250 watts
Maximum Input Power: 150 Watts
Weight: 14 kg
Dimensions, HxWxD: 43.5×22.5×33 cmGalime pažvelgti į kelis akustinėje kameroje padarytus matavimus, kuriuos atliko Kanados akustikai:
Matavimuose kažko įspūdingo nepamačiau, bet kai kurių pasigendu. Įtarimų kelia kolonėlių filtrai (didelis netolygumas VD). Darbiniuose ruožuose netolygumas taip pat galėtų būti mažesnis. Tikėtina, kad tai dėl garsiakalbių apsaugos grotelių konstrukcijos ir dėl garsiakalbių konstrukcijos. Kolonėlių akustiniu suderinimu taip pat abejočiau.
Tikėtina, kad šios AS pasižymi gera pereinamąja charakteristika. Berilis pasižymi labai geru impulsų atkūrimu, todėl šių kolonėlių garsas gali priminti elektrostatines. Galbūt ir žemųjų atkūrimas pasižymi trumpesniu negu įprastų lentyninių su FA (fazės apgręžėjais) pereinamuoju procesu.July 11, 2019 at 22:40 #2790Visakryptės kolonėlės
Garsiakalbiui išspinduliavus garso bangą, atgal į membraną sugrįžtantys atspindžiai sumuojasi su naujomis bangomis ir gadina AS darbą. Atspindžiai pakeičia dažninę, bet išmatuoti juos sunku dėl nedidelės atspindžių amplitudės ir naudingo signalo susimaišymo (garsų maskavimo efekto). Lengviau išmatuoti kitą svarbų parametrą – iškraipymus. Atspindžiai daro tiesioginę įtaką THD, todėl reikia stengtis juos sumažinti.
Visakrypčių AS garsas sklinda visomis kryptimis. Jei AS stovi netoli sienų, atgal į membranas sugrįžę atspindžiai visakryptėms kolonėlėms darys didžiausią neigiamą įtaką. AS su įprastais garsiakalbiais spinduliuoja mažesniais kampais, bet ir šios kolonėlės yra stipriai veikiamos atspindžių.
Tam tikroje situacijoje visakryptės AS gali būti geriausias pasirinkimas. Tarkime, kažkur gamtoje žmonės nori pašokti. Jei vietoje laužo pastatysime visakryptę kolonėlę, aikštelėje muzika pasklis tolygiai. Su įprastomis įgarsinti erdvę būtų sunkiau, reikėtų kelių AS, sustatytų laužo vietoje nugarėlėmis.
Klausant stereo muziką kambaryje, kolonėles tenka statyti arčiau sienos, o klausytojai būna kažkur kambario centre. Atspindžiai nuo sienų, o ypatingai tie pirmieji, gadina įrašytą garsų lokalizacija. Akustiškai izoliuoti sienas taip, kad atspindžiai sumažėtų plačiame dažnių diapazone yra sunku ir labai brangu, todėl visakrypčių kolonėlių reiktų vengti. Geresnės yra AS su įprastais garsiakalbiais, bet jų garso sklaida priklauso nuo dažnių, yra kintanti ir sunkiai kontroliuojama. Geriausios yra AS su ruporais, leidžiančiais kontroliuoti sklaidą ir žymiai sumažinti pirmuosius atspindžius. Visakrypčių AS atspindžius galima sumažinti pritvirtinus išorinius garso reflektorius
Šiuolaikinės prancūziškos “Epsilon” kolonėlės, kur panaudotas senas išradimas visakrypčių sukeliamiems atspindžiams sumažinti.
- This reply was modified 3 years, 11 months ago by Belas.
December 17, 2019 at 12:17 #3597Spaudoje giriami PMC Result6 garso monitoriai. Gal ateis diena, kai studijinius monitorius muzikos klausytojai pripažins lygiaverčiais namie atkurti muziką?
Patyręs muzikos mylėtojas palietė daugeliui įdomų klausimą, todėl atsakysiu plačiau.
Kolonėlės gali atkurti muziką taip gerai, kaip tai leidžia Akustika. PMC Result6 monitoriai su 6,5“ žemadažniais ir coliniais kupoliniais net pasiremdami DSP lazda fizikos neįveiks, nes:
– AS su įprastais garsiakalbiais nesuvaldo garso sklidimo krypties, todėl atspindžiai iškreipia muzikos sceną;
– nedideli žemadažniai, o ypatingai TL korpuse turi ilgesnius pereinamuosius procesus, todėl muzikos garsų ataka bus iškreipta;
– 6,5“ ŽD garsiakalbio dinaminės galimybės ribotos, todėl mikro-dinamikos ir didelio linijiškumo nepatirsime.PMC Result6, o ir visų kitų lentyninių AS paskirtis yra klausyti muziką iš arti. Tada sumažėja atspindžių įtaka ir artimojo lauko studijiniai aktyviniai monitoriai yra labai geras įnstrumentas. Lentynines pastačius toliau nuo savęs, reiktų investuoti į kambario akustinį sutvarkymą. Brangu, todėl verta pagalvoti ar kolonėlių kainos kopėčiomis nepalipus aukštyn link didesnio potencialo AS. Tuolab, jei stovime ant palyginti aukštos „3000€“ PMC Result6 pakopos.
Aktyvinė GAS struktūra techniškai geriausia, bet 8 kg Result6 svoris nėra puiki bazė tvirtame korpuse sumontuoti gerus garsiakalbius ir 2 galios stiprintuvus su geru maitinimu. TL korpusai akustiškai kaprizingi, o D-klasės stiprintuvai nėra savaime geriau už AB, kaip kartais šnekama. Aktyvinėse GAS paprasčiau išlyginti dažninę ir monitoriuose tai daroma, bet koreguojant vieną, degraduoja kiti parametrai.
Kalbant apie lygią FR – apie tokią lygią, kai paneigiama rekomendacija klausyti muziką su nuosaikiai žemyn besileidžiančia dažnine, neretai persistengiama. Šnekama apie „išskirtinį skambesį“, bet kažkoks angliškas skambesys man skamba tik apie biznį. ?
Lengviau paaiškinti buitinių AS garso įvairovę.
Šios klasės kolonėlės dažniausiai būna su paryškintais žemais dažniais ir kad netrūktų skaidrumo. Tada garso išskirtinumas ateina savaime: garsiakalbiai būna skirtingų parametrų, paprasti buitinių AS filtrai garsiakalbių ypatumų nepaslepia, korpusai virba savais rezonansais, atspindžiai išryškina kambarius ir… visos buitinės skamba skirtingai! Tobulų kolonėlių sukonstruoti neįmanoma, bet studijų garso kontrolės kambariuose garsas būna arčiausiai galimo tos klasės kolonėlėms, todėl muzikos atkūrimas ten skirsis mažiau ir nebeliks nei japoniško, nei amerikoniško skambesio.
PMC Result6December 17, 2019 at 15:50 #3608Frequency Response: 45Hz – 22kHz yra svarbi PMC Result6 kolonėlių parametrų eilutė, bet man sukelia papildomų minčių. Monitorių gamintojai dažninės netolygumą stengiasi nurodyti keliais pjūviais, o čia pliki du skaičiai. ?
Parašysiu nuomonę kodėl PMC monitoriams gamintojas dažninės glotnumo nereglamentuoja.PMC savo monitoriuose naudoja TL principą, nes tai leidžia praplėsti FR žemųjų dažnių kryptimi arba sumažinti korpusus. Deja, TL korpuso schema turi specifinių trūkumų, o vienas pagrindinių yra didesnis dažninės netolygumas.
Pažvelkime į matavimus.
Paveikslėlyje akustinėje kameroje išmatuoti PMC GB1 kolonėlių taip pat TL korpusuose iškraipymai ir dažninė:Matavimai rodo platų (18 dB) dažninės netolygumo tunelį ir palyginti didelius netiesinius iškraipymus.
PMC twenty.24 yra didesnės, taip pat su TL dvijuostės AS, bet FR ir THD bruožai atsikartoja:Didesniųjų PMC kolonėlių iškraipymai mažesni ir dažninė glotnesnė, bet 14 dB FR netolygumas yra per didelis, kad gamintojas norėtų monitorių dokumentacijoje tai paminėti.
Tuos pačius parametrus galime palyginti su gerą reputaciją turinčių KEF LS50 lentyninių FR/THD:Matome labai glotnią dažninę 80 Hz – 20 kHz dažnių juostoje. +/- 2,5 arba 5 dB FR tunelis ir nedideli THD rodo, kad šios AS būtų geri artimojo lauko monitoriai. Netgi pigios Q-Acoustics 3020i kolonėlės už maždaug 250 mažiau iškraipytų tembrą negu PMC Result6 studijiniai monitoriai:December 18, 2019 at 10:18 #3631PMC džiaugiasi Result6 korpuso priekio panelėje įstatę D-Fins “dantis” aplink AD garsiakalbį. Neva, tai sumažina difrakcinius iškraipymus ir pagerina kolonėlių AD garso sklaidą.Kalbėti apie kolonėlių sklaidos pagerinimą pagrindo nematau, bet teorija leistų santūriai paliesti difrakcinių iškraipymų įtakos mažinimą D-Fins priemone.
Su difrakcijomis kovojama suapvalinant korpusus, o jei šis kelias per sudėtingas, korpusų su stačiais kampais difrakcinius iškraipymus galima mažinti garsą sugeriančiomis panelėmis. Būtent taip daro Westlake Audio, savo kolonėlėms siūlydami speaker muffs akustines movas.
Geriausias yra korpuso formos kelias. Man patinka mažųjų Genelec monitorių anti-difrakcinė forma: Genelec monitorių korpusų forma atspari difrakciniams iškraipymams susidaryti
Yra buitinių kolonėlių kiaušinio formos korpusuose, kur šio tipo iškraipymai itin maži. Tokijo TIAS-2018 parodoje man patiko puikios formos iš plieno išlietos daniškos Jern 14 DS mažylės:PMC teigia, kad Result6 yra etaloniniai (reference) monitoriai, apžvalgose jie nukeliami į pradinį (entry-level) monitorių lygį, o aš padėčiau į buitinių kolonėlių lentyną. Įrašams kontroliuoti atsineščiau aktyvines KEF LS50, arba klausyčiau per pasyvines Q Acoustics 3020i.
January 10, 2020 at 14:17 #3817Amerikiečių Earthworks Inc. yra gerų mikrofonų gamintojas, bet kažkada konstravo kolonėles. Tiksliau sakant, viskas prasidėjo būtent nuo kolonėlių – kolonėlių parametrus reikia išmatuoti ir tada Earthworks įkūrėjas David Blackmer ėmė konstruoti mikrofonus. Turiu nusilenkti šiam žmogui, nes Deividas Blekmeris išrado dbx triukšmų mažinimo sistemą. Ilgai naudojau dbx 3bx ekspanderį dinaminiam diapazonui praplėsti, kuris iki šiol veikia ir išliko pajungtas manojoje GAS.
Šio amžiaus pradžioje buvo gaminamos Earthworks kolonėlės, o šiandien pažvelkime į jų lentynines Sigma 6.2.
Sukonstruotos su pagarba akustikai: geri Vifa garsiakalbiai, kokybiški filtrų komponentai, tvirtas korpusas, protingai parinktas FA dažnis (40 Hz) ir atliktas akustinis AS modulių suderinimas. Kolonėlės su magnetiniu ekranu, o pagardinimui viskas patepta gyvačių tepalu – sulituota sidabro lydmetaliu, laidai iš beoksidinio vario. Kolonėlėse pirmos eilės filtrai su polipropileniais kondensatoriais ir ritėmis be šerdžių – stiprintuvams tai lengvai valdomas apkrovimas. Mediniame korpuse iš vyšnios kainavo 5000, bet už 3500 $ buvo galima nusipirkti pigesniame iš plokštės.
2003 m. Stereophile laboratorijoje Sigma 6.2 buvo tyrinėtos. Geri rezultatai tokias leistų dėti į aukščiausią monitorių lentyną, bet pirma norėčiau patikrinti iškraipymus – prie didesnių SPL čia gali rastis problemų. Vis tik į garso studijas šioms AS prasibrauti pavyko ir ne be pagrindo.- This reply was modified 3 years, 11 months ago by Belas.
January 16, 2021 at 14:12 #5937Už 450 € iš Rusijos galima nusipirkti štai tokias AS: Pardavėjo komentare parašyta:
Производитель – СССР, выходная мощность, Вт – 180, импеданс, Ом – 4
Щиты передают какую-то невероятную глубину в звучании… Ты как бы попадаешь в ту атмосферу, где играет данная композиция, в тот зал…где играет музыка… И это еще не все! Звучание АС-щитов совершенно не раздражает, наоборот, хочется слушать и слушать музыку!!! Все так сбалансировано(низ, середина,верха), нет желания…что-то убавить или прибавить. ЩИТЫ ИЗДАЮТ МУЗЫКУ!!! В полном смысле этого слова! Динамики 5 ГДШ 3 8. Изготовлены из фанеры 21 мм. Отделаны экокожей. Лучше звука до миллиона рублей не найти!!!Nuotraukoje iš galo matyti AD garsiakalbis, bet priekio panelėje kažkodėl jo nėra.Trumpai apie tokios konstrukcijos kolonėles.
Iš privalumų paminėčiau tai, kad dėl didelio jautrio tokia GAS gali įgarsinti didelį kambarį, nereikia galingo stiprintuvo, lengvas stiprintuvo apkrovimas, tinka lempinė aparatūra. Mėgstantiems klausyti vokalą, nedidelės sudėties džiazo arba klasikinės muzikos ansamblius tokios AS gali sužavėti “atviru garsu”.
Tokios AS formuoja plokščią garso bangą, todėl lyginant su įprastomis buitinėmis AS garsumas mažiau priklauso nuo klausymo atstumo. Nebloga kaina, nes nupirkus 72 plačiajuosčius, kiekvienas kainuotų ~6 €.
Yra svarbių trūkumų.
Garso spinduliavimas sudarytas iš daug lapelių, todėl sklaida panaši į ramunės žiedą ir bus kintanti per visą dažnių diapazoną.
Dažninė labai netolygi, todėl tembras nebus gerai atkuriamas.
Nebus atkuriami žemiausi ir aukščiausi dažniai.
Paminėta, kad garsas ypatingai platus, lyg klausytum orkestro, bet tai iškreipta garso scena. Šios AS negali parodyti kur instrumentus sudėliojo įrašų studija, nes kambarys bus pilnas atspindžių.
Kolonėlių dažninė panaši į 5ГДШ-3 garsiakalbių dažninę. Galima sakyti, kad kampuose stovintys tokie akustiniai skydai atkurs maždaug 100 – 10000 Hz, bus maždaug 20 dB tiesiniai iškraipymai (dažninės netolygumas).
5ГДШ-3 parametrai- This reply was modified 3 years, 2 months ago by Belas.
April 2, 2021 at 14:58 #6672Pradedančiajam arba ieškančiam kolonėlių antrajai GAS galima rekomenduoti patyrusio inžinieriaus Andrew Jones sukonstruotas Pioneer SP-BS22-LR. Kainavo apie 120, 2-juostėse mažylėse 4″ žemadažniai ir kupolinis AD garsiakalbis su AP.
Čia trumpas paties konstruktoriaus pristatymas. Audio Science Review forume išmatuoti parametrai parodo mokslinę konstrukcijos vertę. Ten pat kitas straipsnis apie SP-BS22-LR tobulinimą, kurį atliko Dennis Murphy. Autorius teigia, kad šias nebrangias AS pavyko pakelti į lygį, kuriame buriuojasi dešimteriopos kainos išblizginti gaminiai.
Andrew Jones dirbo KEF, Infinity, Pioneer ir TAD (Technical Audio Devices). Šiuo metu jis Elac-America viceprezidentas. Iš ryškiausių galima paminėti TAD Reference One kolonėlių projektą (80.000 $).- This reply was modified 3 years, 2 months ago by Belas.
April 2, 2021 at 15:29 #6676Mažylių perdarymas į puikius monitoriukus inžinieriui kainavo 80; Dennis Murphy pakeitė AD garsiakalbį į Vifa BC25TG15 ir sukonstravo geresnius filtrus.
Apie rekonstrukciją plačiau čia.- This reply was modified 3 years, 2 months ago by Belas.
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.