Audiofilas › Forums › Akustikos inžinerija › Akustika ir kolonėlės › Bendroji inžinerija › Reply To: Bendroji inžinerija
Vilmantas Dūda yra didelės FB grupės moderatorius, turintis daug gerbėjų. Mane glumina Vilmanto tekstai apie aukštai pasaulyje vertinamus Altec Lansing projektus, tame skaičiuje ir kritika Altec Model-19. Štai ką V. D. parašė apie Altec-19 ir apie kompresinius draiverius:
„Ganėtinai prastas garsas, bet žinoma skonio reikalas. Ir 806 draiveris geriausiu atveju atkuria iki 14 kHz.“
„Kaip ir priklauso 806 draiveriui, nieko nėra virš 13-14 khz.”
Vilmantas pasirinko kitą kelią, konstruoja AS su daug didelių ruporų ir kompiuteriniais filtrais. Projektuose matome garsiakalbius ultragarsams, bet nepasakoma, kad muzika matuojama ne kilohercais, o oktavomis. Visa muzika sutelpa į 10 oktavų, o elektrodinaminiai garsiakalbiai kokybiškai gali atkurti iki 5 oktavų. Reiškia, užtenka 2 dažnių juostų ir tas įrodyta teoriškai bei praktiškai prieš 100 metų. Patyriau, kad Altec-19 ir panašios didelio jautrio 2-juostės kolonėlės atkuria muziką visame garsumo diapazone muzikos kambariuose ir naudojamos didžiosiose įrašų studijose.
Muzikai svarbiausios yra žemosios oktavos, bet jas atkurti sunkiausia ir brangu. Kita situacija muzikos instrumentų obertonų zonoje, kur dažninę praplėtus nuo 13 iki 20 kHz, turėsime tik pusę papildomos oktavos prie kitų devynių daug kartų svarbesnių. Obertonų zonoje muzikos nėra, ten tik instrumentų harmonikos. Aukščiausioje oktavoje (10 – 20 kHz) muzikinė galia itin menka, ten žmogus prastai girdi, bet į ten AS pardavėjams patogu nukreipti rinkodarinius kerus – nepatikrinsi ir prie šnekančio galvos melo detektoriaus nepajungsi…
Kadangi matavimo prietaisai “girdi” geriau, matavimai yra objektyvu, pasidairykime Vilmanto sub-harmonikų pasaulyje.
Vilmanto paminėtas 806 draiveris Altec Lansing kolonėlėse būna su Alnico magnetu, 57 mm membrana ir 44 mm diametro gera rite iš aliuminio. Altec-19 kolonėlių 811B rupore sumontuotas 802D kompresinis, bet visi tos serijos Altec draiveriai panašūs. 806 ir 802 draiverių gamintojas deklaruoja dažninę iki 22 kHz, bet aukščiausioje oktavoje visų 1“ Altec kompresinių draiverių dažninė nėra glotni. Geroji žinia – kompresinių garsiakalbių su Al membranomis iškraipymai dėl membranų lūžių būna mažesni už tuos kitų gamintojų kompresinius draiverius su titano ar plastiko membranomis. Altec 811B ruporas išlietas iš metalo ir suvirintas, todėl “skamba”. Altec 811 ir 511 ruporai yra Altec kolonėlių aukštų oktavų atkūrimo gadinimo šaltinis, bet šį defektą nesunku ištaisyti.
Didžiausia vertė ta, kad Altec-19 buvo su pro-garsiakalbiais, korpusai suprojektuoti teisingai, todėl girdime “gyvą” muzikos instrumentų garsą.
1978-ais Altec-19 kainavo 750 $, nes spaudė buitinių AS rinka. Altec korpusai buvo iš nestoros drožlių plokštės, virpantys ir neatsparūs laikui. Korpusų vibracijos gadina garsą tose pagrindinėse oktavose, tačiau yra išeitis – korpusus galima sustiprinti. Iškraipymai bus mažesni, o pasyvinius filtrus pakeitus aktyviniais, padidės AS efektyvumas ir dar labiau sumažės iškraipymai.
Altec-19 ir Threshold galios stiprintuvus parsivežiau iš JAV, ištaisiau AS gamintojo klaidas ir 14 metų džiaugiausi muzikos garsu. Paminėsiu, kad net be jokių tobulinimų Altec-19 lengvai nurungė turėtas dideles ir brangesnes už Altec-19 buitines 5-juostes su dažnine iki super-aukštųjų. Su patobulintomis Altec-19 taip pat negalėjo konkuruoti kitos turėtos labirintinės 4-juostės IMF TLS-80II. Kai 2022-ais į Altec atsisveikinimo vakarą, atvyko būrys patyrusių bičiulių, niekas nepasigedo tų aukščiausiųjų dažnių, o du dalyvavę parašė šiltus atsiliepimus. Vėliau dar vienas bičiulis paprašė palyginimo perklausos, Altec nugalėjo jo brangias buitines ir mano GAS dabar kituose namuose. Po metų vėl susitikome perklausoje, pirkėjas susirinkusiems pasidžiaugė, kad turi geresnį garsą nei patyrė klausant kitur ir už šimtus k€ kainavusią GAS Vilniuje.
Mano Altec-19 pirkėjo muzikos kambaryje:
Kviečiu perskaityti patyrusių garso vertintojų atsiliepimus iš atsisveikinimo su Altec-19 perklausos; vienas atsiliepimas čia, o čia štai kitas.
- This reply was modified 2 weeks, 4 days ago by Belas.