Reply To: Didelis jautris – kas tai?

#7086
Darius
Participant

    Labas vakaras, kadangi man dedikuojamas postas, tai norėčiau plačiau paaiškinti, ką turėjau galvoje, nes kolonėlių jautrumas yra neabejotinai geras dalykas.

    Pradėsiu nuo 120dB. Orientacija į 120dB ir roko koncertą yra neteisinga ir žalinga sveikatai. Roko koncertuose reikia lankytis kuo rečiau ir retkarčiais nueiti nebent emocijų užtaisui, nes kokybės ten niekada nerasite (išimtys tik pavirtina taisyklę) ir negrįžtamai paliksite dalelę ausų. Kas netiki manimi, gali pasikalbėti su atitinkamos srities medikais arba pasidomėti sąrašu apkurstančių rokerių – jis ilgas. Trinktelėti namuose 110-120dB gal ir norėjosi jaunystėje kvailystėje, bet 115dB garsumu tą galima daryti tik 2min, tai kokia to prasmė? Trinksint ilgiau, be ausų pažeidimo dar prisistato ir policija:) Tikiuosi mano komentarą perskaitys daugiau žmonių, todėl raginu saugoti savo ausis, jei norite klausyti muzikos iki gyvenimo pabaigos. 95dB limitas dienai yra 2val., kas yra pakankamas laikas perklausyti tris albumus, o per metus perklausysite 1000. Su teisinga sistema, 95dB užtenka ir rokui ir metalui – klausau ir tokią muziką. Tie kas naudosis smartphone programėlėmis garsumui matuoti, rekomenduoju jas sukalibruoti. O klausantiems per ausines, ypač jaunimui, irgi reikėtų du kartus pagalvoti.

    Kaip jau iš karto pasakiau, jautrios kolonėlės yra geras dalykas ir jūs teisingai pasakėte, kad labai svarbu atkurti tylą, bet problema yra jų perteklinis galingumas (pvz. 200W 97dB jautrumo kolonėlėms), kas reiškia didelius magnetus, sunkias dėžes, didelį akustinio derinimo darbą ir t.t., rezultate išauginantį kainą iki kosminių aukštumų, nes patys klausytojai galingas didelio jautrumo kolonėles gali pasigaminti (o ir nusipirkti) tik vienetai. Pats galingumas, žinoma, nėra problema savaime, bet namų sąlygomis net 50W yra daugiau nei per akis. Kai kas sako, kad reikia atsarginio galingumo, bet taip yra dėl blogos konstrukcijos. Gal kam nors bus įdomu, kad pirmosios pasaulyje buitinės kolonėlės – Acoustic Research – buvo sukurtos 1950ųjų viduryje ir kainavo virš 200 USD, kas dabartiniais pinigais būtų virš 2000USD. Turint galvoje šių laikų kolonėles ir už 200.000USD, kyla pagrįstų klausimų, į kokius kosmosus nuvažiavo audio gaminių kainos. Industrija suvalgė pati save?

    Galingoms kolonėlėms reikia ir galingų stiprintuvų, nes kam gi galingos kolonėlės, jei negali trinktelėti:) Štai čia yra sekantis nesusipratimas, nes šiaip jau galingų stiprintuvų nereikėtų, jeigu jie būtų teisingai konstruojami, o dabar 99% stiprintuvų ir visų kitų komponentų konstruojami neteisingai. Ir aš turiu galvoje ne schemas, o pamatinius dalykus, nes galia yra išvestinis dydis, kuriuo galima ir yra manipuliuojama – viskas priklauso nuo to, ką sudauginsi, ar iš ko padalinsi, priklausomai nuo formulės. Todėl ir gauname situaciją, kai naudojame galingus stiprintuvus, bet realiai tik keletą vatų galios (dažniausiai mažiau). Tiesa, iš esmės jie dauguma tokie ir yra – realiai kelių, geriausiu atveju keliolikos kokybiškų vatų.

    Kurias iš dviejų kolonėlių aš rinkčiausi? Nesirinkčiau nei vienų, nes jos abi namuose būtų perteklinė gigantomanija, o abiejų vieta yra studijose, kuriose būtina ir trinktelėti ir paruošti įrašą visokioms, kad ir nutrūktgalviškoms, situacijoms. Šiaip net ir studijose jų nereikėtų, jei dar neapkurtę jauni rokeriai, reikalaujantys iš studijų inžinierių, kad jų albumas skambėtų garsiai ir garsiau nei John’o (čia ne mano sugalvota, o paliudyta garso inžinierių). Tada prasideda dar ir kompresijų karai ir gauname tragiškos kokybės šiuolaikinius (maždaug nuo 1992) CD ir (nuo dar anksčiau) LP. O tada bandoma sukurti aparatūrą, kuri bent dalinai “pataisytų” kompresuotus CD ir LP. Ir taip pasaka be galo. Tačiau kitaip ir negalėjo nutikti, nutolus nuo fizikos dėsnių.

    Gal mano įrašas pasirodys labai kritiškas, bet toks tikrai nėra. Kiekvienas turi teisę klausyti, ką jis girdi kaip geriausią, nes muzika, pirmiausia, yra emocija. Vieniems ją suteikia skambesio kokybė, kitiems – išleistų pinigų kiekis (ir didesnis nei kaimynas sau gali leisti:), tretiems – tiesiog malonios asociacijos iš praeities. Tačiau visais atvejais reikia saugoti ausis, nes turime tik vieną porą.

    Pagarbiai, Darius