Reply To: Diskutuoja fizikai

#7226
Darius
Participant

    Dmitrijau, konkrečiai tai antram termodinamikos dėsniui, bet, tiksliau kalbant, ne tai kad prieštarauja, bet iš to dėsnio išplaukia neigiamas grįžtamųjų ryšių poveikis. Platesniam ir išsamesniam paaiškinimui nėra vietos ir laiko.

    Jūs teisus, kad grįžtamieji ryšiai daug kur egzistuoja arba yra sukuriami, bet visų jų poveikis yra neigiamas. Būtų įdomu, jeigu žinote teigiamą pavyzdį, nes aš dar nesusidūriau. Pvz. klimato sistemoje, esant didžiuliam anglies dvideginio kiekiui atmosferoje išimtinai dėl žmogaus veiklos, yra siūloma paleisti milijonus miniatiūrinių palydovų, kurie atspindės Saulės šviesą. Techniškai tai veiks, bet kodėl tiesiog nesumažinus CO2? Šiuolaikinė elektronika iš tiesų yra neįsivaizduojama be grįžtamųjų ryšių, bet dažniausiai todėl, kad bandoma spręsti sukurtas problemas arba maskuojant dizaino klaidas. Ar nevertėtų geriau pašalinti pačią problemą, o ne ją spręsti maskuojančiais triukais, kokiais yra grįžtamieji ryšiai.

    Paimkime populiarųjį negative feedback naudojamą stiprintuvuose. Jis sumažina iškraipymus, šiek tiek pagerina žemų dažnių atkūrimą ir visada sugadina aukštų dažnių atkūrimą (aš esu testavęs vieną labai aukšto lygio stiprintuvą, kuriame buvo galima reguliuoti NF nuo nulio iki berods 30%). O kur dar harmonikų praradimai. Taip sugadinami bent pusė visų stiprintuvų (su fiksuotu NF), nors kam reikia mažinti iškraipymus iki 0,01% (ar dar mažiau) niekas nepaaiškina, o ausys pradeda girdėti tik maždaug nuo ~1%. Tuomet, taisant naujai sukurtą aukštų dažnių problemą, naudojami didžiuliai RC filtrai (lyginant maitinimo įtampą ar ir šiaip prikaišiojant kur reikia ir nereikia) su beprotiška pigių aliumininių elektrolitinių kondensatorių talpa (dažnai dešimčių milifaradų) ir taip sterilizuojami/išryškinami aukšti dažniai, rezultate gaunant skambesį, neturintį nieko bendro su natūralumu (aš išsamiai testavau šitą kelią). Ir apie tokiais akrobatikas galima daug kalbėti, nors tai tik “paviršiaus krapštymas”. O kur dar esminiai dalykai.

    Pabaigai norėčiau dar kartą priminti, ką jau esu sakęs – reikia nepainioti bendrosios elektronikos su audio elektronika, nes audio signalas nėra tik išgrynintų dažnių seka. Ten kur signalas yra tik dažnių seka, naudokite grįžtamuosius ryšius pagal poreikį.
    Pagarbiai, Darius