GAS tiesiškumas: geriau galingesnis stiprintuvas ar jautresnės AS?

Audiofilas Forums Praktika Aparatūros tobulinimas ir remontas GAS tiesiškumas: geriau galingesnis stiprintuvas ar jautresnės AS?

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author
    Posts
  • #1825
    Belas
    Keymaster

      Vienas populiariausių klausimų – kokios galios pirkti stiprintuvą, kad gerai skambėtų muzika?
      Atsakymas paprastas – jei svarbu garsumas, kelias į tikslą eina ne per stiprintuvo galią, o per didesnio jautrio kolonėles.

      Pašnekėkime skaičiais.
      Tarkime, turime B&W 802 D3 Diamond kolonėles, kurių jautris 90 dB/W/m, o muziką iš CD klausome 3 metrų atstumu. Kokį didžiausią garsumą (SPL) pasieksime su pigiausiu mažiausios galios (P max=60 W@8 Ω) ir su beveik 3 kartus brangesniu to paties gamintojo galingiausiu (130 W@8 Ω) stiprintuvu? Mums įdomus maksimalus vidutinis (RMS), o taip pat maksimalus pikinis (Peak) garsumas, todėl reikia įvertinti muzikos šaltinio vadinamą Crest factor* – įrašo kompaktinėje plokštelėje Crest factor būna maždaug 16 dB.
      Taigi, maksimalus vidutinis garsumas iš vienos B&W 802 kolonėlės su 60 W stiprintuvu bus 85 dB RMS arba 101 dB pikinis SPL. Su dvigubai galingesniu – atitinkamai 88 ir 104 dB.
      Matome, kad norint gauti palyginti nedidelį +3 dB garsumo padidėjimą, stiprintuvui reikia beveik 3 kartus daugiau pinigų.
      Iš tikro situacija dar prastesnė, nes su galingesniu stiprintuvu, jam dirbant maksimalios galios režime, B&W 802 kolonėlės turės maždaug 1,5 – 2 dB garso kompresavimą ir faktinis maksimalus garsumas bus mažesnis už 3 dB. Su mažesnės galios stiprintuvu net prie maksimalios 60 W galios kolonėlės dirbs tiesiniame režime, bus pilnai išnaudojamos ir AS, ir stiprintuvas.

      Ar galime pagerinti GAS dinamiką nusipirkę galingesnį stiprintuvą?
      Negalime.
      Net su 1500 W A-klasės beprotiškai brangiu Boulder 3050 galios stiprintuvu maksimalus garsumas bus tik nežymiai didesnis. Sumokėsite ~26 (!) kartus brangiau ir vienintelis dalykas ką gausite – galėsite lengviau sudeginti kolonėles.
      Jei seksime mokslo rekomendacijomis ir nusipirksite didesnio jautrio, tarkime JBL Everest DD66000 (96 dB/W/m) kolonėles, 91 dB RMS arba 107 dB Peak garsumą turėsime su tuo mažiausios galios stiprintuvu. Arba 94/110 dB su dvigubai galingesniu. Didesnio jautrio kolonėlėse bus didesni žemadažniai, todėl ir su 130 W galios stiprintuvu GAS išliks tiesiška (be akustinio kompresavimo).
      Ekonominis vektorius taip pat krypsta į jautresnių pusę: Everest DD66000 ir mažiausios galios A-klasės stiprintuvo komplektas kainuos maždaug tiek, kiek 802 D3 Diamond su galingesniu stiprintuvu. Su jautresnėmis AS turėsite geresnę garso kokybę, o taip pat perspektyvą pagerinti GAS, nuperkant galingesnį stiprintuvą.
      B&W 802 D3 Diamond Stereophile laboratorijos matavimai čia.

      Crest factor yra pikinės signalo vertės santykis su vidutinišku signalo dydžiu, išreikštas decibelais.

      • This topic was modified 3 years, 4 months ago by Belas.
      #1831
      Belas
      Keymaster

        Išskirtinis didelio jautrio kolonėlių požymis yra dideli žemadažniai ir ruporai. Kurias AS priskiriame šiai klasei aptarta kitoje temoje.
        Nuotraukoje B&W 802 D3 Diamond ir JBL Everest DD66000:

        802 ir Everest

        #1836
        Belas
        Keymaster

          Skaitytojams gali būti įdomus diskusijos tęsinys.
          ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
          Francisco Franco paprašė įvertinti jo turimą 90 vatų A-klasės A-47 stiprintuvą, pajungtą prie Tannoy Westminster. Ar šis stiprintuvas taip pat gerai dirbtų su TAD 2251 monitoriais?
          Tannoy Westminster ir TAD 2251 geros kolonėlės, tačiau Westminster yra jautresnės (99 dB/W/m vs 93 dB/W/m). A-47 gerai tinka abiems AS, tačiau su Westminster taip pat galima naudoti didesnės galios A-75.
          Turiu pasakyti, kad skirtumas tarp A-47/A-75 bus nedidelis, todėl rekomenduočiau pasilikti A-47 Westminster yra “trapios” kolonėlės (nesunku sudeginti brangų koaksialinį garsiakalbį).

          Thomas Tremblay. Nesu angliakalbis, todėl jūsų paaiškinimų nesupratau.
          Jei naudojame A-klasės E-650 (30 W/8  Omų) stiprintuvą, reiktų rinktis 4 ar 8 Omų kolonėles, žinant, kad kolonėlių jautris ne mažesnis kaip 90 dB/W/m?
          Diskutuojame apie stiprintuvų galią. Taigi, jei siekiame didesnės akustinės galios (didesnio SPL – Sound Pressure Level), reiktų naudoti jautresnes kolonėles, bet ne galingesnį stiprintuvą.
          Kalbant apie E-650 ir 8 Omų kolonėles, maksimali šio stiprintuvo galia bus ne 30, bet 60 W ir 3 metrų atstume girdėsime 88 dB maksimalų efektyvinį (suvidurkintą) arba 104 dB pikinį garsumą. Su geromis 4 Omų kolonėlėmis ir tuo pačiu E-650 gausite 91 dB ir 104 dB pikinį SPL.
          Garsumą įvertinti padės paveikslėlis:

          Intensity and loudness of sound
          Padėkojęs, Thomas Tremblay paklausė – kodėl sakote, kad 8 Omų kolonėlės yra geriau?
          8, bet ne 4 Omai yra palankesnis apkrovimas stiprintuvams. Apkrovus 8 Omais, sumažėja stiprintuvų iškraipymai, pagerėja slopinimas (damping factor DF).
          Paveikslėlyje A-47 matavimų rezultatai, kai apkrovimas 8 ir 2 Omai:

          A-47 THD
          Thomas Tremblay: Ar teisinga galvoti, kad reiktų rinktis 8 Omų ne mažesnio kaip 90 dB jautrio kolonėles?
          Ir paskutinis klausimas – klausant SACD įrašytą klasikinę muziką, man reikalingas labai mažas garsumas ir tada garsumo reguliatorių nusuku netoli “0 dB” padėties. Ar Accuphase E-650 arba Luxman L590ax-mk2 pakankamai galingi stiprintuvai atkurti pikinius Simfoninius garsus?
          Vidutinio dydžio kambaryje 90 dB/W/m jautrio AS su E-650 stiprintuvu labai gerai atkurs klasikinę ir pop muziką.
          Jūs taip pat parašėte – “klausant SACD įrašytą klasikinę muziką, man reikalingas labai mažas garsumas ir tada garsumo reguliatorių nusuku netoli “0 dB” padėties”
          Čia jau būtų įrašų mikrodinamikos atkūrimo problema.
          Siekiant atkurti mikrodinamiką, rekomenduočiau didelio jautrio (94-100 dB/W/m) kolonėles. Tokios turi labai didelį tiesiškumą, gali atkurti sunkųjį roką, o taip pat visą šiuolaikinių įrašų dinaminį diapazoną.

          Dar karščiau padėkojęs, Thomas Tremblay paklausė ar žinočiau įperkamų 94-100 dB/W/m jautrio kolonėlių.
          “Įperkamos” subjektyvu, bet galiu paminėti kurios didelio jautrio AS buvo mano kelyje.
          JBL 4343 klausydavau 1980-1990 pusiau aktyviniame jungime. Vėliau beveik du dešimtmečius pilnai aktyvinę sistemą su Altec Lansing Model-19. Pastarųjų jautris buvo ~98 dB/W/m.

          Tamsi1Francisco Franco parašė, kad į sąrašą norėtų įtraukti Tannoy.
          Iš tiesu senosios didžiosios Tannoy su 15″ koaksialiniais labai gerai atkuria muziką.

           

          #1845
          Belas
          Keymaster

            Audrius Šulcas paprašė plačiau parašyti apie kompresavimą.
            ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

            Garso kompresavimas yra reiškinys, kai padidinus stiprintuvo galią, kolonėlių garsas proporcingai nebepadidėja. Kompresavimas išryškėja prie didesnių galių, kai įkaista garsiakalbių ritės ir jų varža padidėja. Atitinkamai sumažėja iš stiprintuvo į AS paduodama galia. Čia veikia Omo dėsnis, sakantis, kad galia priklauso nuo įtampos kvadratiniu dėsniu ir yra atvirkščiai proporcinga varžai (P=U2/R). Varžai padidėjus, galia atitinkamai sumažėja.
            Didelėse, profesionaliai pagamintose ritėse, esančiose gerai sukonstruotame garsiakalbyje varža nuo didesnės galios pasikeičia nežymiai. Mažiausią kompresavimą turi garsiakalbiai su didžiausiomis 10 cm (4“) diametro „ilgomis“ ritėmis magnetinėje sistemoje su gera oro cirkuliacija. Didesnio jautrio AS kaip tik naudoja didelius garsiakalbius su didelėmis ritėmis. Mažų, tų visokių 6,5“ žemadažnių ritės būna mažesnės ir su prastesniu aušinimu, todėl garso kompresavimas pasireiškia labiau.
            Diskusijoje pasakyta, kad 15“ Tannoy Westminster garsiakalbio su didesne rite (2“ 50 mm) kompresavimas bus mažesnis už kažkokio nedidelio žemadažnio su 35 mm diametro rite kompresavimą, todėl yra prasmė naudoti galingesnį stiprintuvą.
            Mažoms AS galingas stiprintuvas gali duoti geresnį slopinimą (elektrinį demferiavimą – DF), dėl to muzika gali skambėti kažkiek geriau, bet sistemos linijiškumo didesnė galia nepagerins.

            Garso kompresavimas taip priklauso nuo mechanikos. Tai yra todėl, kad padavus daugiau galios, garsiakalbio membrana švytuoja daugiau ir pakabos stangrumas pasikeičia (padidėja). Viršijus tam tikrą pakabos darbinį režimą, pakaba nebeleidžia membranai pasislinkti proporcingai paduodamo signalo amplitudei.
            Nuo tam tikros galios nutinka dar vienas reiškinys, kai ritė išeina iš magnetinio lauko. Tada sumažėja jėga į membraną ir atsiranda „elektrinis“ (garsiakalbio motoro jėgos) ribojimas.

            Šiuolaikinėse lentyninėse vyrauja 5 – 6,5“ žemadažniai, kurių kompresavimas jaučiamas nuo maždaug 20 W. Didelio jautrio kolonėlėse naudojami 15“ žemadažniai, kuriuose panašaus lygio kompresavimas prasideda nuo 50 W. Jei skaičiais, tai geras 15“ Pro studijinis žemadažnis su 4“ rite turi apie 1 dB (12%) kompresavimą, galiai padidėjus nuo 1 iki 100 W (SPL pakitus nuo 70 iki 90 dB). Joks brangiausias 5″ ar net 12“ žemadažnis, o tuo labiau buitinės konstrukcijos garsiakalbis tokio kompresavimo lygio (= tokį didelį tiesiškumą) pasiekti negali.
            Plačiau apie kompresavimą parašyta JBL Technical Note Vol. 1, Nbr 9

            Paveikslėlyje matome JBL inžinierių pateiktą grafiką, kuriame pavaizduotas didelio žemadažnio akustinis kompresavimas.
            Kreivių pluoštas atvaizduoja dažninės pasikeitimą nuo paduodamos galios. Viršutinė kreivė parodo dažninę prie 200 vatų galios, o “sunormavus” grafikų pluoštą matome, kad 200 – 2000 dažnių ruože dažninė išlaiko formą. Žemiausiuose dažniuose (20-100 Hz), didėjant paduodamai galiai, dažninė dėl kompresavimo proporcingai nebepakyla, todėl klausant girdėtume žemųjų dažnių sumažėjimą bei padidėjusius iškraipymus.

            2

            #1854
            Belas
            Keymaster
              Audioforumas.lt FB grupėje Audrius Šulcas parašė:
              Klausimas čia esantiems teorinės ir kvantinės fizikos fizikams apie juodąją energiją? ?
              Jei įprastinio garsiakalbio efektyvumas, naudingo veikimo koeficientas yra 2%, tai kur dedasi likę 98% energijos? Ar ta likusi energija nevirsta kažkuo ( vibracijomis, el. impulsais? ), kas gadina garsą?
              Jei ruporinės kolonėlės efektyvumas jau yra 10 kartų didesnis, t. y. 20%, tai mažiau lieka gadinančios “juodosios energijos”? Kitaip sakant, ar garsiakalbių efektyvumas/jautris sudaro principinę prielaidą geresnei garso kokybei?

              Apie tai nebuvau susimastęs, bet tokia prielaida turi pagrindą.3

            Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
            • You must be logged in to reply to this topic.