Išpažintys

Audiofilas Forums Mano sielos ruporas Išpažintys

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • #2705
    Belas
    Keymaster

      Apie 1975-uosius prasidėjo, o po dešimtmečio buvo įsisiautėjusi mada turėti japonišką nešiojamą stereo magnetolą. Radijas, magnetofonas, dideli plačiajuosčiai garsiakalbiai, galingas stiprintuvas ir batareikinis maitinimas – ko daugiau reikia muzikai klausyti?! Pradžioje kuklesni, o vėliau su dviem kasetiniais muzikai persirašyti. Su atsegamomis kolonėlėmis stereo garsui pagerinti arba elektroniniu Wide-stereo klausytojo ausims apgauti. Savo pažįstamiems buvau padėjęs sukomplektuoti gerą stacionarią aparatūrą, bet viskas perniek – dauguma jų klausdavo nuomonės apie nešiojamus žaisliukus. Pirko visokius Hitachi, Toshiba, Sharp… Už tūkstantį rublių arba už du.
      Anais laikais pasaulis buvo išprotėjęs videomagnetofonais. Nauja sritis buvo brangi ir tai atsiurbė turtingesnių lietuvių pinigus. Nustojo kolekcionuoti plokšteles, nes namie norėjosi turėti filmų. Muzikai visiškai tiko didžiausias Sharp GF-777Z, kurį buvo galima nusitarabanyti kažkur į gamtą ir pajungus nuo Žigulių ar Volgos akumuliatoriaus patriukšmauti.
      Daugelis Japonijos, o ir Europos gamintojų griebėsi gaminti nešiojamą stereo aparatūrą. Atsitraukė nuo akustikos pasiekimų ir Hi-Fi aparatūros tobulinimo. Japonai stipriai spaudė žemesne kaina ir geresne kokybe, todėl JAV ir Europoje pasipylė bankrotai. Garso kokybės prasme tai buvo žingsnis atgal, bet atkalbėti bičiulių nesiblaškyti pavykdavo retai. Kažkokie Nakamichi, JBL, Revox, Onkyo ar Stax’ai madai nepasidavė ir grojančių plastmasių negamino. Aš taip pat nesu turėjęs nešiojamos Hi-Fi aparatūros.

      Nufotografavau 1981-ųjų Sharp katalogo lapą su “kombainu”, turinčiu B/W TV. Tokių pas mus nieks neturėjo. Sharp-TVTurtingesni LTSR piliečiai iš Maskvos komisų užsakydavo parvežti kažkokį tokį stereo aparatą su kasetiniu magnetofonu. Meistrai perdarydavo FM imtuvą mūsų stotims priimti ir visi buvo laimingi.Hitachi-1-1981Nuotraukoje Hitachi Portable audio, 1981-ųjų programos dalis.

      • This topic was modified 4 years, 10 months ago by Belas.
      #2710
      Belas
      Keymaster

        Audioforumas buvo vieta, kur rinkdavomės diskutuoti apie kokybišką garsą. Ten sudėliojome esminius akustikos, o taip pat GAS dalykus. Leidome laiką, bardavomės su aparatūros prekiautojais, kritikavome šiuolaikinę rinkodarą, bet judėjome pirmyn. Audioforumas paskatino mane patikrinti ką galima sukonstruoti naujausių pasiekimų pagrindu ir tada pasigaminau Nidą.
        Mano vertinimu, per 3 metus nuo 2008-ųjų daug nuveikėme. Nuo tada prigijo trumpinys GAS, nebereikia aiškinti kad muzika neturi nieko bendro su įrašų atkūrimu, kad plati dažninė nėra garso kokybės garantas ir kad CD yra geriau už LP plokštelę.
        Gramofone, kurio taip pat nebeliko vyravo kitos tradicijos. Diskusijos sukdavosi aplink analoginį garsą, jungiamuosius laidus, brangią aparatūrą ir tarpusavio nesusipratimus. Mokslas buvo antrajame plane, tačiau ir ten pasiliko įsimintinų diskusijų. Aptarėme kolonėlių sklaidos problemą ir tai jau prigiję. Įrašų studijos įranga ir garso monitoriai dabar taip pat yra garso kokybės vertinimo skalėje.
        Forumuose buvo smagu, bet… dabar visi turime grumdytis Feisbuke. Ten vėl Audioforumas.lt ir vėl Gramofono forumas. Visokių specializuotų skaitmenos, ausinių ar plokštelių mylėtojų feisbukinių bendruomenių nesuskaičiuosi.
        Man gaila, kad kokybiško garso vektorius drimba žemyn. Krykštaujama suvokus, kad ausinėmis galima pilnai atkurti įrašus. Arba nusprendžiama, kad už 300 € galima nusipirkti puikias kolonėles. Neseniai perskaičiau, kad kolonėlėms užtenka 65 eurų, kad AS nuolat gerėja, kad bus dar pigesnės ir dar geresnės! Kaži kam leisti pinigus, jei išmaniajame telefone visa muzika, o komplekte Samsungas duoda grojančius ausų kamštukus? Jei tai, tada nebėra apie ką diskutuoti. ?
        Man tai primena aną ratą, kurį apsuko geros muzikos mylėtojai su boom-boksais. Bičiuliai nešiojamą aparatūrą seniai padėjo į lentyną ir vėl klauso stacianarias GAS. Būtų smagu sulaukti kada apsisuks lietuviškų feisbukų ratas ir diskutuosime kaip pasiekti garso aukštumas.
        ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
        Garso kokybės prasme per dešimtmetį nuo 1978 m. nešiojami aparatai mažai tobulėjo. Gamintojai nėrėsi iš kailio vis daugiau prikišdami garsiakalbių, bet struktūra neleido patobulinti garsą.

        2 puslapiai iš Hitachi 1988 m. katalogo:
        Hitachi-1988 1

        O čia lietuvo svajonė – 75 cm dydžio plastmasės korpuse 3-juostės kolonėlės su subvuferiais. Tokio Šarpo nepanešiosi ir ilgai muzikos neklausysi. Reikėjo laiko tą suvokti. ?777Z

      Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
      • You must be logged in to reply to this topic.