Kodėl kolonėlės yra svarbiausia GAS grandis?

Audiofilas Forums Audiofilo akademija Akustika Kodėl kolonėlės yra svarbiausia GAS grandis?

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • #8793
    Belas
    Keymaster

      Kolonėlės yra akustinis įrenginys su keliais jame vykstančiais skirtingais netiesiniais procesais: sustiprintas elektrinis signalas garsiakalbių ritėse verčiamas magnetiniu lauku, tada garsiakalbio motoro sugeneruota mechaninė jėga judina membraną, membrana sutankina arba išretina aplink garsiakalbį esantį orą, atsiradusios garso bangos atspindimos kambario sienų ir sklisdamos iki klausytojo absorbuojamos skirtingais lygiais. Visi paminėti procesai – elektroniniai AS filtruose, magnetiniai bei mechaniniai garsiakalbiuose, o taip pat akustiniai oro procesai yra netiesiniai. Štai kodėl kolonėlės garso atkūrimo sistemose yra sudėtingiausias, didžiausius iškraipymus duodantis įrenginys.
      Paminėsiu, kad magnetofonuose procesai paprastesni; įrašant elektrinis signalas verčiamas magnetiniu, o atkuriant iš magnetinio paverčiamas atgal elektriniu. Galime sakyti, kad čia dvi garso signalo konversijos, nes magnetinės juostos tiesiško darbo diapazonas palyginti didelis.
      Stiprintuvuose vyksta tik vienas procesas – elektrinio signalo sustiprinimas, todėl elektroninėse sistemose iškraipymų problema nepalyginamai mažesnė. Skaitmeninių signalų šaltinis taip pat didelio linijiškumo, nes analoginio signalo vertimas skaitmeniniu ir apdorojimas gali būti valdomas parenkant algoritmą. Patys tiesiškiausi yra jungiamieji laidai, nes laidus ir kabelius lengva parinkti taip, kad netiesinių procesų nesusidarytų.

      • This topic was modified 2 years, 5 months ago by Belas.
      #9789
      Belas
      Keymaster

        Audioforumas.lt grupėje perskaičiau apie kolonėlių pažangą ir tokį teiginį –
        “Elac Debut B 5.2 galima nusipirkti už 200 eurų.
        Senos mąstymo klišės paseno – kolonėlės nėra brangiausia geros audio sistemos dalis.
        Tai iššūkis mūsų DIY/Pasidaryk pats entuziastams – jie turi imtis iškart aukštos kokybės kolonėlių.”

        Paskutiniam sakiniui pritariu. Daugelis galime nusipirkti produkcijos iš Kinijos, masinės gamybos buitinė aparatūra būna pigi, todėl šio progreso taip pat nepaneigsi. Galėčiau papildyti – du šimtai arba šimtas už kolonėles yra labai brangu, nes muziką galime klausyti kompiuterinėmis už 20.

        Pasidalinsiu tokia patirtimi.
        Kažkada TSRS rinkoje pasirodė 35 Watų galios 35 AS-1 (S-90 pirmtakas). Skubiai nuvažiavau į Rygą ir nusipirkau dvi poras. Porą atsivežiau į mūsų grupės “Nuogi ant slenksčio” repeticiją patikrinti. Jei mano gamybos dičkės su keliais 6 arba 12 W plačiajuosčiais gali įgarsinti šokių salę, tai 35 Watai leis naudoti mažesnes, lengvesnes? Tikėjausi nebereikės į sceną tempti sunkių, grosime su super-galingomis trijuostėmis!..
        Pradžioje galingas buitines pajungiau prie vokalo, tada prie gitarinio stiprintuvo ir… visiškas nusivylimas. Skubiai atjungiau, nes tie “galingieji” garsiakalbiukai tiesiog būtų sudegę.
        Gavau pamoką, supratau kodėl kino salėse arba koncertų scenose naudojamos didelio efektyvumo GAS. Jei apie muzikos atkūrimą, tai žinome, kad buitinės, ypatingai tos šiuolaikinės mažosios lentyninės, neskamba nei labai tyliai, nei švariai atkuria didesniu garsumu. Mažesnės yra pigiau, tačiau kuo mažesnės, tuo garsumo (AS naudojimo) diapazonas mažesnis. Visokiomis Elac mažiukėmis galime mėgautis mėgstama muzika, smegenyse atsikuria mylimo kūrinio žavesys, bet galime girdėti tik nedidelį šiuolaikinių įrašų dinaminį diapazoną.
        Nuliūdę galite pasitikrinti – prie GAS su lentyninėmis pajunkite mikrofoną ir padainuokite. Tada pajunkite el. gitarą ir padraskykite stygas. Žinau, išgirsite netikrą garsą ar pamatysite dūmelį iš kolonėlių.

        Gal didžiosios Grande Utopia už šimtus tūkstančių gali atlaikyti muzikos instrumentų signalą?
        Negali. Į didžiąsias ramiai padainuoti galite, bet operos soprano balso fortisimo tos mažo jautrio didžiausios buitinės už miljoną neatlaikytų. Pajungus bosinę ar solo gitarą garsas būtų nenatūralus, toks sumenkęs ir po minutės pamatytumėte dūmelį iš brangiausio Focal berilinio kupolinio AD garsiakalbio su gležna colio dydžio ritele.

        Kurios buitinės būtų įrankis namų koncertui surengti?
        Didelio jautrio kolonėlės, visokios Altec-19, JBL 4343, netgi Tannoy su didžiaisiais koaksialiniais garsiakalbiais atlaikytų jūsų žmonos mikrofoną, sūnaus gitarą ir jūsų mušamus būgnus. Tokiose AS garsiakalbių motorai stiprūs, ruporuose kompresiniai aukštadažniai, dideliuose korpusuose daug oro motorams sunkiame režime dirbti. Skirtingai nuo mažųjų buitinių, didelio jautrio GAS gali atkurti bet kuriuos šiuolaikinius įrašus. Su šios klasės AS nebereikia kolonėlių rinktis pagal klausomos muzikos stilių ir bijoti pasvilinti nedidelius kupolinius aukštadažnius garsiakalbius. Viena problema – iš melomanų zonos žengti į audiofilų, dviejų šimtų už kolonėles neužtenka.
        Kolonėlės neatsiejamos nuo kambario akustinio paruošimo, bet būtent kolonėlės išlieka svarbiausiu-brangiausiu GAS komponentu.
        ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
        Bet kurias buitines kolonėles siūlau patikrinti arba įsivaizduoti kaip jos dirbtų pajungus el. gitarą,  mikrofoną arba visas šeimos dūdeles ir kankles. Arba pasišnekėkite su muzikantais.

        Nežinau kiek kainuoja tos dailios paveikslėlyje, bet AS gamintojai randa būdų uždirbti, o melomanai turi milijoną alternatyvų mėgstamai muzikai paklausyti.
        Buitinė brangi AS

        • This reply was modified 1 year ago by Belas.
      Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
      • You must be logged in to reply to this topic.