Muzikos kambarys

Audiofilas Forums Akustikos inžinerija Kambario akustika Muzikos kambarys

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 30 total)
  • Author
    Posts
  • #886
    Belas
    Keymaster

      Įsivaizduokime kambarį, kurio sienos, grindys, lubos iš veidrodžių. Taip pat stalai ir spintos veidrodiniai, o jūs bandote žiūrėti televizorių. Neiškęstumėte dienos, bičiuliai!
      Panašiai yra su garsu. Visi kieti paviršiai atspindi garsą, bet gamta padovanojo savybę garsų kakofonijoje išgirsti mus dominančią informaciją. Pamenate, kai audringame pajūryje išgirdote vaiką, nors jūra buvo garsesnė už jo balsą? Neįrengtame muzikos kambaryje panašiai – tyliausius garsus girdime miesto triukšmo fone, džiaugiamės muzika, nors ji atspindžiuose paskendusi…

      Jei siekiame išgirsti kas įrašyta, aparatūrai reikia padėti. Norėdami geriau atkurti muziką, geriname kambarius. Kolonėlėms ir klausytojams parenkame vietą. Sumontuojame garso absorbtorius ir pastatome difuzorius. Akustinis kambario pagerinimas brangus, todėl svarstome ar ne pigiau būtų įsigyti kontroliuojamos sklaidos kolonėles. Pasiekti garso kokybės aukštumas brangu, bet šis kelias suteikia daug malonumo – keliaukime!

      Vis daugiau muzikos mylėtojų įsirengia muzikai klausyti pritaikytus kambarius. Pažįstu įsirengusius atskirą butą arba pasistačiusius namą muzikai klausyti.
      Kaži kaip sekasi bičiuliui Tomui U., tikriausiai garsai jau sklinda naujame muzikos name?
      Namelis_ištiesintas

      • This topic was modified 1 year, 10 months ago by Belas.
      #1734
      Bakanas
      Participant

        Nuo ko reiktu pradeti norint pagerint , paruosti kambario akustika ?

        #1739
        Belas
        Keymaster

          Muzikos atkūrimo reikaluose yra 2 konstantės – įrašai ir kambarys. Abu svarbūs, bet kambarys reikalauja daugiau pastangų.
          Jei patalpa skirta muzikos klausymui ir ilgai tokia liks, skirti pinigų akustiniam pagerinimui verta. Tai atlikus, visos ateityje ten būsiančios kolonėlės, o ir šeimininkas džiaugsis kokybiškesniu garsu.
          Įtakos taip pat turi kolonėlių pastatymas ir klausytojo vieta. Jei kambarys akustiškai prastas, tačiau nėra labai mažas, atspindžius sumažinti ir muzikos atkūrimą pagerinti gali ruporinės kolonėlės. Tokios yra brangios, bet kambario akustinis remontas gali kainuoti dar daugiau.

          Parvykus į Lietuvą siūlyčiau susisiekti su bičiuliu Tomu (čia jis ponstoms). Tomas turėtų ką papasakoti ir ką patarti, o aš tikiuosi ponstoms savo darbus mums dar pristatys.

          #1823
          Belas
          Keymaster

            Kitoje temoje skaitytojas ras trumpą komentarą apie grindų ir sienų vibracijų įtaką.

            #1985
            Belas
            Keymaster

              Pabandysiu surašyti svarbiausius reikalavimus muzikos kambariui:

              1. Kambario VD ir AD slopinimas neturi būti per didelis, o ŽD slopinimas turi būti kuo didesnis.
              2. Geram scenos atkūrimui kairiojo ir dešiniojo kanalų akustinės savybės turi būti vienodos. Štai kodėl reiktų vengti įstrižo kolonėlių išdėstymo.
              3. Reikia minimizuoti pagrindinius garso atspindžius, kurie patenka klausytojui. Atspindžių amplitudė turi būti >10 kartų (> -20 dB) mažesnė už tiesioginio garso iš kolonėlių amplitudę.
              4. Kambario reverberacijos laikas RT60 turi būti trumpas (0,2 – 0,4 s), o reverberacijos laiko grafikas
                60 – 12000 Hz dažnių juostoje turi būti plokščias.
              5. Garso difuzoriai geriau dirba didesniais atstumais, todėl juos rekomenduojama naudoti priešingoje kambario pusėje.
              6. Garso slopintuvus (absorbtorius) geriau paskirstyti tolygiai. Stereo sistemose absorbtoriais uždengti priešingą kambario sieną nėra geras sprendimas.
              7. Pašaliniai garsai turi būti surasti ir panaikinti.
              8. Gipso ir kitokių plnų sienų ar lubų apdailos plokščių reikėtų vengti, nes tai vibruojantys ir rezonuojantys paviršiai. Kai nėra kitokių sprendimų, plokštes reikia sumontuoti taip, kad jos nevirpėtų.
              9. Tarp lygiagrečių sienų girdėsime ilgesnės trukmės atspindžius, todėl geresnis tas kambarys, kuriame sienos (garsą atspindinčios plokštumos) nėra lygiagrečios.
              10. Audio sistemos triukšmai maskuoja signalą ir įtakoja reverberacijos slopimą. Norint atkurti mikrodinamiką, GAS triukšmai turi būti maži.
              11. Kolonėlių akustinė ašis turi būti nukreipta į klausytoją. Stereo įrašams standartas numato 30° kolonėlių pasukimo į klausytoją kampą. Ruporinėms AS pasukimo kampas gali būti mažesnis.
              12. Montuojant kolonėles į sieną, siena turi būti tvirta ir sunki.
              13. Audio sistemą reikia patikrinti ir suderinti su akustinių matavimų PĮ, arba sumontuoti pagal gamintojų pateiktą instrukciją.

              Daugiau patarimų rasime vadovėliuose ir internete, tačiau pastarajame perskaitytas rekomendacijas pirma reiktų įvertinti. Geriausiai kambarį įrengtų specialistas-kambarių projektuotojas.

              Akustinė ašis

              #2984
              Bakanas
              Participant

                Sveiki. Atejo laikas remontuoti kambarius, kuriuose bus ir muzikos klausimo kambarys. Kaip juos paruosti, kokias medziagas naudoti? Blokeliu siena ko gero reiks tinkuoti? O kaip su lubomis? Perdangai naudota lengvoji medine konstrukcija 50/200 medines sijos, uzpilditos akmens vata. Toliau butu metalo konstrukcija ir gipso plokste, bet kaip ja paruosti kad ji nevirpetu? Tarpines naudoti, gipsa klijuoti, stora plokste naudoti?1
                2

                #2998
                Belas
                Keymaster

                  Įrengti muzikos kambarius nėra paprasta. Reikia sumažinti garso atspindžius, bet turime ribotas galimybes. Grindimis vaikštome, todėl turi būti kietos. Taip pat norime kietų sienų, nes ant minkštų rinktųsi dulkės. Kieti daiktai atspindi garsą, o atspindžiai trukdo atkurti muziką. Kambaryje su dideliais atspindžiais sunku groti, dainuoti, susišnekėti, todėl investuoti į akustinę kambario kokybę verta.

                  Atsakant į Bakano klausimą turiu pasakyti, kad nutinkuotos blokelių sienos yra neblogas “klasikinis” variantas, tinkantis ir muzikos kambariui. Ant sienų tinko tiktų rupios faktūros klijuojami tapetai arba audinys, bet tai nėra reikšminga.
                  Ant grindų reiktų kilimo. Kuo storesnio ir dengiančio visas grindis. Jei pasiūlymas netinka, tuomet zonoje tarp muzikos klausymo vietos ir kolonėlių garso sugėrėjas (kilimas) yra būtinas.
                  Patogiausia ir efektyvi garso atspindžių kambariuose mažinimo priemonė yra lubos. Jei ant lubų dar nėra gipso plokščių, turite puikią progą sumontuoti akustiškai gerą dangą. Parašėte – “perdangai naudota lengvoji medine konstrukcija 50/200 medines sijos, uzpilditos akmens vata. Toliau butu metalo konstrukcija ir gipso plokste, bet kaip ja paruosti kad ji nevirpetu?”.
                  Uždėjus gipso plokštę, lubose esanti akmens vata nebeturės įtakos (nebeslopins garso). Plokštė rezonuos ir kambaryje bus blogas garsas. Siūlyčiau išnaudoti akmens vatą, o tai padaryti galima sumontuojant pakabinamas lubas iš akustinių plokščių. Lietuvoje Lemora prekiauja Armstrong, bet yra daugybė kitų gamintojų.  Pasirinkti reiktų su kuo didesniu akustiniu slopinimu ir nepagailėti pinigų. Nereikės dažyti, pakabinamos leidžia įmontuoti šviestuvus, virš lubų paslėpti laidus ar ventiliacijos kanalus.
                  Jei architektas siūlytų prašmatnesnį variantą, būtų galima sukonstruoti ypatingai atrodančias lubas. Galima naudoti įtempiamą audinį, akustinius demblius arba vertikaliai sumontuoti garsą praleidžiančias “lenteles”. Autoriniai projektai būna brangūs ir būna sunkiau prognozuoti rezultatą.
                  Jūsų situacija taip pat leidžia ant sienų sumontuoti garsą gerinančias paneles. Pasitarkite su dizaineriu ir tada galėsime pasitarti kur labiausiai reikalingi sienų slopintuvai.

                  Čia trumpas filmukas apie Armstrong lubas kambariams. Parsisiųskite katalogus, perskaitykite rekomendacijas ir tada aplankykite lubų pardavėją.
                  1j

                  1b

                  #3005
                  Bakanas
                  Participant

                    Pasiulymai geri, bet seimyna sugriove Armstrong lubu minti. Teks kazka kitaip galvoti. Kadangi bendri kambariai, o ne atskiras muzikos klausymo kambarys, turiu vertinti seimynos pageidavimus.
                    Gal butu kitu patarimu?

                    #3009
                    Belas
                    Keymaster

                      Siūlyčiau nepraleisti progos ir pasistengti su šeimyna suderinti bendrojo kambario projektą taip, kad nenukentėtų akustika. Jei netinka Armstrong lubų estetika, galima rinktis kitą medžiagą, kitą gamintoją arba pakabinamas lubas susikonstruoti pagal žmonos norą.  Padėti galėtų dizaineris – jo darbas yra paruošti projektą, tenkinantį estetikos, kainos ir kambario paskirties reikalavimus.
                      Lubos yra toks svarbus ir patogus kambario atspindžių mažinimo “objektas”, kad palikti betonines-dažytas su kabančia liustra būtų neprotinga. Dar blogiau būtų sumontuoti vibruojančias ir garsą atspindinčias gipsines lubas. Jei vis tik ant lubų bus gipso plokštės, reiktų sumontuoti dvigubas plokštes (pastorinti konstrukciją) ir gerai pritvirtinti prie karkaso. Jei tarpusavyje plokštes suklijuosite hermetiku, gipsinio buterbrodo vibracijos bus mažesnės. Gipso plokštes klijuoti prie kieto pagrindo (prie betoninių klubų) būtų geriausia, bet jūsų lubose jau sumontuotos “gegnės” ir stiklo vata. Pagrindo klijavimui nėra ir reikia ieškoti kitų vibracijas mažinančių gipso plokščių tvirtinimo būdų. Siūlyčiau pagalvoti apie tankesnį plokščių tvirtinimą ir antivibracines tarpines.
                      Norint kokybiškesnio garso, kietas gipso lubas reikėtų pridengti garso sugeriančia medžiaga. Kitaip sakant, reikės dar vienų pakabinamų lubų akustiniam kambario slopinimui užtikrinti.
                      Taip pat reikėtų akustiškai paruošti už kolonėlių esančią kambario sieną. Kadangi tolygesnį muzikos atkūrimą duoda kolonėlių atitraukimas nuo sienų, atitrauktoje erdvėje už kolonėlių atsiranda vietos sumontuoti garso sugėrimo medžiagą. Sprendimų čia daug, bet ant galinės sienos turėtų būti ~10 cm storio akmens ar stiklo vatos “ekvivalentinis” kilimas.
                      Pasirinkus akustinių plokščių gamintoją, abu dalykus (lubas ir galinę sieną) galima įrengti pigiau, negu pačiam pirkti medžiagas ir konstruoti. Akustiškai labai svarbūs kambario kampai, bet šį dalyką galima sutvarkyti vėliau.

                      Paminėjau svarbiausius dalykus. Internete daugybę pamokų kaip įrengti Hi-Fi kambarį, todėl siūlau pasidairyti į projektus ir į nuotraukas.

                      #3276
                      Bakanas
                      Participant

                        Laba.
                        Kadangi irengineju muzikos kambari, norisi, kad jame butu ir TV.
                        Ar galima suderinti namų kiną su turimom stereo sistemom, ko reiktu ta igivendinant, kokie niuansai ?

                      Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 30 total)
                      • You must be logged in to reply to this topic.