Apie tyrinėjimus klausant

Audiofilas Forums Praktika GAS perklausos Apie tyrinėjimus klausant

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
 • Author
  Posts
 • #1876
  Belas
  Keymaster

   GAS yra technikos sritis, o techninius įrenginius geriausiai apibudina parametrai. Kadangi klausa neišmatuojama, atsiranda vietos spekuliacijoms. Aparatūros gamintojai arba patys susikonstravę aparatūrą nepateikia pilno aparatūros išmatuotų parametrų komplekto. Netgi nesistengia to daryti, nes parametrai apsunkintų rinkodaros skyriaus darbą – parduoti produkciją svarbiau, negu parametrai! Yra objektyvi priežąstis – aparatūros pirkėjai matavimų tiesiog nesuprastų. Buitinės garso aparatūros srityje įsivyravo saldi reklamą, vadovėlinių tiesų paieškas paliekant pačiam vartotojui.
   Objektyvių ir subjektyvių GAS tyrimų rezultatai paprastai koreliuoja gerai, bet tyrinėjimus klausant reikia atlikti akluoju ABX būdu. Paprastai sakant, klausytojas neturi žinoti kokį aparatą kada jis klauso.

   Tyrinėjimų klausant istorija prasidėjo dar Edisono laikais ir yra neatsiejama nuo elektroninių garso sistemų tobulinimo. 1

   Norint sumažinti išorinių veiksnių įtaką, testuojant reikėdavo užspausti nosis.2

   • This topic was modified 1 year ago by Belas.
   #1883
   Belas
   Keymaster

    Platybėse randame įvairiausių vertinimų, tame skaičiuje neigiančių aklųjų tyrinėjimų naudą. Mano patirtis sako, kad geresni aparatūros, kambario, klausos parametrai tiesiogiai susiję su geresniu įrašų atkūrimu. Todėl aklojo ABX testavimo metodikoms aš pritariu.

    Objektyvius ir subjektyvius muzikos atkūrimo aparatūros vertinimus tyrinėjo Henning Moller iš  Bruel & Kjaer. Tyrinėjimai atlikti ir mokslinis straipsnis Multidimensional Audio publikuotas 1978-aisiais, bet dabartiniais hai-endinės aparatūros laikais jis dar aktualesnis.
    Straipsnį galite parsisiųsti (į pranešimą apie galimus pavojus parsisiunčiant nekreipkite dėmesio), o neturintiems techninio išsilavinimo skaitytojams siūlau perskaityti išvadas:

    Audio is easily and meaningfully perceived by the “global” subjective human mind, and comprehended simultaneously. A similar “meaning” can be obtained in the objective world of measurements if – as in the human mind – a reasonable amount of “local” objective measurements are simultaneously considered and weighted. No single measurement is sufficient.
    Most of the “dimensions” in this paper are literally very old, but if they are viewed from a higher dimension a meaning might be seen. So far, we have all been “flat animals” in the Audio domain. However, today six measuring domains seem to strongly correlate to the subjective perception of Audio. If a multidimensional viewpoint is adopted we might be able to measure and interpret what it is all about – good sound.Multidimentional-Audio_H-Moller 1978

    • This reply was modified 6 months ago by Belas.
    #1891
    Belas
    Keymaster

     Bene žymiausias garso sistemų tyrinėtojų yra amerikietis Floyd Toole. Ilgai dirbęs Harman International konsultantu. Tada ir buvo pristatytas išsamus darbas apie tai, kaip reikia tyrinėti aparatūrą akluoju (Double blend) būdu.
     Tokių kaip JBL tyrimo laboratorijų neturime, bet visiems kokybiško garso mylėtojams ir aparatūros konstruktoriams rekomenduoju pažiūrėti ir užsirašyti ką Floyd Toole papasakojo Muzikos mokslo ir technologijų paskaitoje 2015-aisiais.Toole lecture_2015

     #1894
     Belas
     Keymaster

      Profesoriaus Floyd T. filme (žiūr. ankstesnį postą) matėme Harman susivienijimo moksliškai įrengtą perklausų kambarį, kur pagal atitinkamą metodiką atliekami kolonėlių tyrinėjimai.
      Neseniai FB sutikau Sean Olive, kuris yra dirbęs su Floyd Toole. Jaunystėje Sean grojo, vėliau dirbo įrašų studijose, o dabar vadovauja Corporate R&D Acoustics Group. Tyrinėja ne tik AS, bet taip pat mikrofonus, ausines, stiprintuvus, muzikos kambarius, automobilines audio sistemas, stereo ir erdvinio garso algoritmus.

      Nuotraukoje moksliškai organizuotas kolonėlių testavimas akluoju double blind tyrinėjimo metodu, kurį praveda Harman tyrinėjimų laboratorijos darbuotojas Todd Welti (nuotrauka iš Sean Olive FB paskyros): double blind Loudspeaker test at Harman research labs with researcher Todd Welti

      #7667
      Belas
      Keymaster
       FB grupėje perskaičiau apie pradedančiojo kelią link kokybiško muzikos atkūrimo.
       Neseniai užsikabinau už audio, norisi išbandyti ir vintažinę techniką, na ir kainos atrodo įkandamos.
       – Kaip vyksta medžioklė, kaip išsirinkti neklausius ir neprašauti? Pvz. gerų ir blogesnių kolonėlių charakteristikos gali juk būti vienodos.
       – Kaip atskirti aukštenės klasės modelį nuo žemesnės klasės modelio?
       – Ar visada brendas yra gero garso garantija?
       – Yra sąrašas jau užsirekomendavusios technikos?

       Galbūt forumo skaitytojams bus įdomus mano atsakymas.
       Tokiems kaip R. S. reikia padėti, patarti pinigus tvirtai laikyti saujoje, nesiblaškyti, nepaskubėti. Tada Tėviškėje rasis vertingos aparatūros ir kiti galės nuvykti jos paklausyti.
       Internete galima rasti visko, todėl liksite suglumęs ir ateisite į FB pasitarti. Džiaugsmingai pasitiks prekiaujantys bičiuliai, sulauksite svaiginančių pasiūlymų pirkti patefoną, lempinį stiprintuvą, klausyti iš failų, sienas apklijuoti medžio kaladėmis arba nusipirkti egzotinių kabelių.
       Garso atkūrimas yra seniai suprastas dalykas. Garso aparatūra vertinama objektyviai – parametrais. Galima ir subjektyviai, bet perklausos taip pat turi būti organizuotos “moksliškai”; turi būti daug dalyvių, turi būti ta pati aplinka, tas pats kolonėlių pastatymas, tie patys įrašai ir kita. Plačiau apie tai amerikietis F. Toole iš Harman Kardon pasakoja konferencijoje – siūlau pažiūrėti.
       Yra įrodymų, o ir pats tvirtinu, kad mokslinis ir praktinis aparatūros tyrinėjimas duoda tuos pačius rezultatus. Akivaizdu, kad perklausų organizuoti moksliškai nepavyks. Pačiam paklausyti daug garsos sistemų neužteks laiko, pinigų, jėgų. Jei apie nebegaminamas, tai paklausyti prieš perkant būna reta galimybė. Štai kodėl žinios yra pagrindinis pagalbininkas ir juo aš naudojuosi. Jei žinių trūksta, reikėtų dairyti specialisto pasikonsultuoti. Žinau ne vieną mūsų grupėje dalyvaujančių, bet reikėtų bendrauti asmeniškai.

       • This reply was modified 1 year, 11 months ago by Belas.
       #9459
       Belas
       Keymaster
        Balandžio pirmojo šeštadienio rytą planuojama mini-konferencija/susitikimas. Ieškosime audiofilams svarbių atsakymų:
        – rinktis aktyvinę ar pasyvinę garso atkūrimo sistemą?
        – kodėl audiofilus suvilioja paprasčiausios kolonėlės su plačiajuosčiais?
        ar objektyvūs garso atkūrimo sistemų vertinimai parametrais sutampa su subjektyviais klausant įrašų?..
        Tyrinėsime į TAD “TSM-2” studijinius garso kontrolės monitorius panašias didelio jautrio kolonėles su mano konstrukcijos aktyviniu ir TAD TN-2 pasyviniu krosoveriais. Pradžioje patikrinsime ar vienodas garsumas, po to dalyviai sės paklausyti muzikos ir pasakys nuomonę. Prie stalo aptarsime rezultatus, pristatysiu išmatuotus parametrus, trumpai pasišnekėsime, atsakysiu į klausimus. Po kavos pertraukos kolonėles planuoju perstatyti stereo muzikai paklausyti ir aktyvinės garso sistemos potencialui patikrinti.
        DerinimasTD-4001-ir-ruporasTL-1601b-ir-TD-4001TL-1601b-ir-TD-4001-back_sm

        TN-2-ir-laidai_sm

        Spalvotai-filmui

        Renginio programos ruošinys:Programa_draft

        • This reply was modified 6 months ago by Belas.
        #9466
        Belas
        Keymaster

         Šešių minučių filmukas su muziką iš pasyvinės ir aktyvinės AS. Pasyvinės darbą parodo po dešiniaja AS esančio Threshold galios stiprintuvo indikatoriai.

         • This reply was modified 6 months ago by Belas.
         #9468
         Belas
         Keymaster

          Į programą papildomai įtraukiau didžiausio pasaulyje instrumento – Wanamaker Legacy vargonų įrašą – Symphonie-Passion op. 23 (Ressurrection epizodas) ir Steely Dan – What a Shame About Me. Nors klausysime mono režimu, paminėti įrašai leis patikrinti dinamines pasyvinės ir aktyvinės GAS galimybes.Wanamaker

          • This reply was modified 5 months, 4 weeks ago by Belas.
         Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
         • You must be logged in to reply to this topic.