Kolonėlių VD jautrio mažinimas panaudojant L-pad daliklį

Audiofilas Forums Audiofilo akademija Akustika Kolonėlių VD jautrio mažinimas panaudojant L-pad daliklį

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 13 total)
 • Author
  Posts
 • #8906
  GeeTi5
  Participant
   Sveiki,
   Noriu kolonėlėms sumažinti vidutinių dažnių garsiakalbio jautrį panaudodamas rezistorių L-Pad.
   Ant garsiakalbio parašyta 8 Ohm, išmatavus ramybės būsenoje 9.1 Ohm.
   Ar dar kažkaip turiu matuoti vidutinę garsiakalbio varžą, ar skaičiuoti L-Pad pagal 9.1 Ohm, ar pagal 8 Ohm?
   Kolonėlės pirktinės. Gamintojas deklaruoja, kad kolonėlės 2.5 juostos. Dažnių kirtimas ties 550 Hz ir 3.1 kHz. Bendras garsiakalbių kiekis: 2x ŽD, 1x ŽD/VD, 1x AD.
   AD slopinimo rezistoriaus neturi.
   Turiu mikrofoną UMIK-1 ir matavimai jau atlikti, tik labai daug kambario įtakos. Matuota buvo iš 1 m. atstumo mikrofoną nustačius tarp AD ir VD. Matavimai prisegtoje foto, buvo naudotas 1/6 oct. smooth.

   matavimai

   Kadangi aš V-Shape mėgėjas, man norėtųsi 2db sumažinti vidutinius dažnius ir taip truputį pagyvinti aukštus (ir turėtų šiek tiek nusileisti kuprelės ties 4.1, 5.5 ir 6.8 kHz). Matavimuose matosi, kad ties 2.3 kHz yra duobė, tai gal reiktų (jei leis aukštadažnis), aukštadažnio kirpimą perkelti ties 2.5 kHz.
   Suprantu, kad reikia daryti pakeitimus, matuoti ir svarbiausia klausyti, bet įdomi specialistų nuomonė.
   • This topic was modified 1 year, 7 months ago by Belas.
   #8910
   Belas
   Keymaster

    Jūsų išmatuota dažninė rodo neblogą AS filtrų suderinimą. Deja, iš šių matavimų sunku pasakyti ar reikia koreguoti VD amplitudę natūraliam tembrui gauti.

    Kolonėlių filtrų derinimą reikia atlikti matuojant AS modulių SPL (garsumą). Matavimus paprastai atliekant kambaryje, mikrofoną laikant metro atstumu. Kadangi tiriate ne bendrą AS darbą, o VD suderinimą, mikrofoną galite laikyti arčiau (0,5 – 0,7 m) kambario įtakai sumažinti.
    Siūlau išmatuoti dažninę 200 – 10000 Hz zonoje, taikant didesnį (1/3 arba 1/2 oct.) išlyginimą (Smoothing). Atlikite 2 matavimus, kai pradžioje mikrofonas nukreipiamas į tarpą tarp ŽD ir VD garsiakalbių ir SPL matuojamas 200 – 5000 Hz dažnių ruože. Antruoju matavimu mikrofoną nukreipkite į tarpą tarp VD ir AD garsiakalbių, o dažnių ruožą nustatykite 500 – 10000 Hz.

    • This reply was modified 1 year, 7 months ago by Belas.
    #8915
    GeeTi5
    Participant

     Belas, dėkoju už komentarą. Pasinaudosiu Jūsų patarimais dėl matavimų.

     Manau, kad greitu metu pabandysiu išsimatuoti atskirus garsiakalbius pajungdamas juos paeiliui ir atlikti tai su filtru ir be filtro kelyje.

     Grįžtan prie L-Pad panaudojimo. Girdėjau, kad reikia matuoti ne garsiakalbio nominalią varžą, bet kažkokiu kitu būdu. Gal galite pakomentuoti koks tai būdas ir kaip tai atlikti namų sąlygomis turint tik “testerį”?

     #8918
     Belas
     Keymaster

      Garsiakalbius matuojame konstruodami filtrus. Jūsų atveju to daryti nereikia.

      L-pad yra varžų daliklis (ateniuatorius), leidžiantis sumažinti kažkurios kolonėlių dažnių juostos SPL. SPL matuojame mikrofonu. Garsiakalbio varža ir SPL nėra susiję, tačiau turi reikšmę varžų daliklio bendrosios varžos parinkimui.
      Žinodami kokio slopinimo reikia, platybėse rasite ateniuatorių kolonėlėms skaičiuoklių. Viena tokių čia. Įrašius Jūsų VD garsiakalbio nominalią 8 Omų varžą ir, tarkime 2 dB slopinimą, reikiamas L-pad bus iš nuosekliai pajungtos 1,65 Omų varžos ir lygiagrečiai garsiakalbiui pajungtos 30,9 Omų varžos. Praktiškai parenkami reikiamos galios artimo suskaičiuotam nominalui pramoniniu būdu gaminami rezistoriai norimam AS modulio slopinimui gauti (pvz. 1,5 ir 30 Omų).
      Paveikslėlis iš Sengpielaudio:L-pad

       

      #8927
      GeeTi5
      Participant

       Ačiū už nuorodą ir paaiškinimą.

       Pasitikslinu – į L-Pad skaičiuoklę man rašyti 8 Ohm, kurie parašyti ant garsiakalbio, ar visgi išmatuotus ramybės būsenoje 9.1  Ohm?

       #8930
       Belas
       Keymaster

        Paklaida bus nereikšminga įrašius nominalią 8 Omų garsiakalbio varžą, išmatuotą 9,1 ar 10 Omų varžą.

        • This reply was modified 1 year, 7 months ago by Belas.
        #8931
        GeeTi5
        Participant

         Dar kartą dėkoju už informaciją ir patarimus. Dabar tik lieka filtro papildymas, matavimai ir testavimas.

         #8971
         GeeTi5
         Participant

          Reikia patarimo kokio tipo ir kokio gamintojo rezistorius rinktis bandymams ir kokius galutiniam rezultatui (iki 5 € už vnt.)?

          • This reply was modified 1 year, 7 months ago by GeeTi5.
          #8975
          Belas
          Keymaster

           Žemųjų dažnių elektronikos grandynuose rezistorių parazitiniai parametrai turi nedidelę įtaką, todėl galima naudoti beveik visų tipų rezistorius. AS filtruose teka didelės srovės, todėl rezistorių galia parenkama su atsarga. Eksperimentuojant, AS filtrų ateniuatorių rezistoriai gali būti 1 Vato arba galingesni. Būna patogu pajungti tinkamo nominalo galingą vielinį potenciometrą, o suderinus filtrą išmatuoti potenciometro pečių varžas ir parinkti artimų nominalų nuolatinius rezistorius. Rezistorių galia priklauso nuo atitinkamo AS modulio galios – jūsų atveju tai mažos galios AD modulis, todėl L-pad ateniuatoriui tinka 1-2 W rezistoriai. Didesnės galios rezistoriai taip pat tinkami. Galite naudoti bet kurio gamintojo vielinius rezistorius.

           Rezistorių kainyno iš Lemona fragmentas:Rezistoriai

           • This reply was modified 1 year, 7 months ago by Belas.
           #8978
           GeeTi5
           Participant

            Geras patarimas dėl vielinių potenciometrų panaudojimo derinant. Dėkingas 🙂

           Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 13 total)
           • You must be logged in to reply to this topic.