Stiprintuvai

Audiofilas Forums Audiofilo akademija Elektronika Stiprintuvai

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • Author
  Posts
 • #7458
  Belas
  Keymaster

   Kodėl nedidelėms mažo jautrio kolonėlėms reikalingi galingi stiprintuvai?

   Muzikos signalas driekiasi iki žemiausių dažnių, todėl net mažų lentyninių dažninė prasideda nuo maždaug 50-70 Hz. Tokiems dažniams atkurti naudojami garsiakalbiai su žemu rezonansu, o rezonansą lemia membranos svoris ir membranos pakabos paslankumas. Lentyninių AS maži žemadažniai būna su minkštomis pakabomis ir su didele membranos eiga didesniam garsumui gauti. Pasibaigus signalui tokiems žemadažniams reikia laiko membranai sugrįžti į ramybės padėtį ir kažkurį laiką membranos vibruoja rezonanso dažniu. Šį parazitinį garsą nuslopinti galima akustiškai, naudojant uždaro tipo korpusus, bet čia atsitinka kita blogybė – uždari korpusai prasčiau atkuria žemiausius dažnius. Korpusai su FA geriau atkuria žemiausius dažnius, yra populiariausi, bet AS su FA pereinamasis procesas pasibaigus signalui būna ilgesnis.
   Parazitines mažų/nejautrių ŽD garsiakalbių membranų vibracijas galima nuslopinti elektriškai stiprintuvais su labai maža išėjimo varža. Stiprintuvų srityje galioja kita priklausomybė – galingesni paprastai turi mažesnę išėjimo varžą ir užtikrina didesnį slopinimą (didesnis DF). Štai kodėl nedidelėms AS su palyginti silpnais motorais (silpnomis ritėmis) tenka rinktis galingą/brangų stiprintuvą.

   Nuotraukoje KEF LS50 su Threshold Stasis-2. Eksperimentuodamas į kolonėles paduodavau iki 200 W galios ir mažos kolonėlės skambėjo geriau negu su 60 W galios stiprintuvu. Kyla pavojus sudeginti kolonėles, todėl eksperimentai rizikingi, turi būti trumpi.LS50Filmukas, kuriame įrašytas ADS L-10 ir KEF LS50 palyginimas čia. Kada pajungtos KEF LS50 parodo stiprintuvo dešiniojo kanalo indikatoriai. Indikatoriai rodo, kad galia siekia 200 Vatų.

   • This topic was modified 1 year, 2 months ago by Belas.
   #8521
   Belas
   Keymaster

    Koks Sugden A-klasės galios stiprintuvų techninis potencialas?

    Sugden A21 pasirodė 1967. Nepamenu kitų gamintojų, kurių produkcijos sąraše anuo laiku būtų A-klasės tranzistorinių galios stiprintuvų.
    A21 buvo pradžios kelyje į gerą (teorinį) įtampos stiprintuvą, daugeliu parametrų galėjo konkuruoti su lempiniais. Muzikos mylėtojams 10 W galios užteko, nes 7-ame dešimtmetyje rinkoje buvo daug didelio jautrio kolonėlių. Tada vyravo lempiniai, bet viliojo patikimesni, kompaktiškesni, nuo įjungimo momento pradedantys groti be išėjimo transformatorių tranzistoriniai stiprintuvai.SUGDEN-A21-ORIGINAL-AMPLIFIER-4-WS

                                              Sugden A21A21

    7-ame dešimtmetyje puslaidininkiai sparčiai progresavo, šalia p-n-p atsirado n-p-n komplementariniai, o netrukus ir MOSFET komplementariniai didelės galios tranzistoriai. Primityvių stiprintuvų su vienpusių maitinimu ir skiriamuoju kondensatoriumi era pasibaigė, bet Sugden iki šiol gamina A21 ir panašius. Amerikos rinkoje Sugden nebuvo, todėl apie šį Anglijos gamintojo sužinojau jau šiais laikais.  sugden_a21se_stereo_integrated_amplifier1

                                             Sugden A21SE

    Modernaus Sugden A21SE deklaruojami parametrai:
    Line Input Sensitivity:           110mV @ zero attenuation for full output
    Power Output:                         30 Watts into 8 Ohms both channels working
                                                      40 Watts into 4 Ohms both channels working
    Frequency Response:            +/-1 dB 12 Hz-141 kHz
    Bandwidth:                              6 Hz-280 kHz
    Signal to Noise:                       >90 dB
    Gross Weight  (packed):       15 kgs
    Dimensions:                            115 x 430 x 360 mm

    Sugden stiprintuvuose nedidelis stiprinimo laipsnių skaičius – gal tai privalumas?

    Dėl stiprinimo kaskadų skaičiaus pergyventi nereikėtų. Garso įrašymo grandyje naudojami mikšeriniai pultai, limiteriai, reverberatoriai, ekscaiteriai ir susidaro gal šimtas nuosekliai sujungtų operacinių stiprintuvų.

    Yra dvi mokyklos: minimalistinė, kai kažkokia paprasta muzika įrašoma tiesiogiai be signalo apdorojimo, bet sudėtingesnė muzika dažniausiai įrašoma su daugybe signalo apdorojimo procedūrų. Labai gerą garsą rasime ir ten ir čia, tik daugiau garso signalo apdorojimų reikalauja aukštesnės kvalifikacijos viską suvaldyti. Daugiau grandžių atkūrime taip pat nereiškia kokybės praradimą. Netgi priešingai – siekiant pagerinti dinaminį diapazoną naudojamas dviejų analogiškų stiprintuvų lygiagretus jungimas. Arba tiltinis dviejų stiprintuvų galios jungimas leidžia 4 kartus padidinti galią.

    Ar galima kalbėti apie stiprintuvo parametrus, nuošalėje palikus kolonėles?

    Kuo geresnis stiprintuvas, tuo jis labiau tiks įvairioms kolonėlėms pajungti. Kitaip sakant – stiprintuvo ir kolonėlių ryšys yra nedidelis. Kolonėlių darbas priklauso ne nuo stiprintuvo, bet nuo aplinkos (kambario), tai yra neatsiejamas “akustinis” tandemas. Minimalistinis garso signalo kelias yra graži legenda apie elektronikos įrenginių kokybę.
    • This reply was modified 8 months, 2 weeks ago by Belas.
    #8538
    Belas
    Keymaster

     Apie tranzistorinių galios stiprintuvų slopinimo didinimo būdus.

     Stiprintuvo DF nežymiai priklauso nuo apkrovimo (AS) varžos, ta priklausomybė siekia ~10 kartų. Stiprintuvo vidinė (išėjimo) varža priklauso nuo galinių tranzistorių darbo srovės ir maitinimo šaltinio vidaus varžos. Stiprintuvo išėjimo varža gali kisti labai dideliame diapazone, nuo 10 iki beveik 0 Omų. Šis parametras yra DF formulės vardiklyje, todėl būtent stiprintuvo išėjimo varža lemia DF dydį.

     Kadangi slopinimas (DF) labiausiai priklauso nuo stiprintuvo išėjimo varžos, pagrindinis DF didinimo būdas yra stiprintuvų vidaus varžos mažinimas.
     Paveikslėliuose kelios A-klasės vientakčių galios stiprintuvų schemos.

     1-2-daug tranzistorių

     1 paveikslėlyje matome, kad Sudgen A21 stiprintuvo galiniame kaskade dirba vienas tranzistorius. Tokio stiprintuvo išėjimo varža palyginti didelė, o DF – žemas.
     2 paveikslėlyje analogiška situacija tik stiprintuvas iš modernesnesnių komponentų. Pass Labs Aleph Zen 10 W stiprintuvo išėjimo varža palyginti didelė, o DF taip pat bus žemas.
     3 paveikslėlyje tos pačios klasės 30W Aleph 3 stiprintuvas su lygiagrečiai dirbančiais dviem lauko tranzistoriais. Dar vienas lygiagrečiai dirbantis tranzistorius išėjimo varžą sumažina dvigubai, o DF atitinkamai bus didesnis.
     4 paveikslėlyje 200 W A-klasės tos pačios struktūros Pass Labs Aleph 1.2 su dvylika lygiagrečiai dirbančių išėjimo tranzistorių. Lygiagrečiai sujungus daug tranzistorių, bendoji stiprintuvo vidinė varža yra labai maža, o DF atitinkamai – didelis.
     Artėjant prie idealaus įtampos stiprintuvo, vidaus varža būna labai maža, todėl įtakos turi stiprintuvų apsaugos schemos apsaugos relių kontaktų varža. Retai kada geriausių stiprintuvų su reline apsauga DF siekdavo 500, bet panaudojus MOSFET’inius raktus šiuolaikinių tranzistorinių stiprintuvų DF pašoko iki ~1000.
     AD ruože DF įtakoja (mažina) galios stiprintuvų išėjime esantis droselis (induktyvumas), bet DF sumažėjimas AD ruože nėra labai svarbus. Labai aukštas DF nėra siekiamybė, bet sviestu košės nepagadinsi. Ypatingai, kai patiekalas iš šiuolaikinių lentyninių AS su nedideliais ŽD garsiakalbiais ir selektyviais filtrais jose.
     • This reply was modified 8 months, 2 weeks ago by Belas.
    Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
    • You must be logged in to reply to this topic.