Belas

Forum Replies Created

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 568 total)
 • Author
  Posts
 • in reply to: Pramoninis aparatas #7955
  Belas
  Keymaster

   Galbūt skaitytojams įdomu kas netilpo į kadrą.

   E-460 trūkumų paminėčiau relinę apsaugą. Tokios buvo naudojamos iki 2014, o jau sekančiuose tos pačios serijos integriniiuose E-470 apsaugos schemos su elektroniniais raktais. MOS-FET’inių elektroninių raktų “kontaktiniai nuostoliai” mažesni negu relių, todėl stiprintuvų slopinimas padidėja iki 500-1000. Dvigubas ar didesnis DF nėra itin reikšmingas, nes šį parametrą apribos jungiamųjų laidų varža. Svarbu kitkas – elektroniniai raktai neturi kontaktų, todėl  apsauga patikimesnė, ilgaamžiškesnė, greitesnė.
   Keli sakiniai apie tonkompensaciją.
   Griežtai žiūrint, tonkompensaciją (loudness) realizuoti techniškai sunku. Problema ta, kad klausos kompensacijos gylis priklauso nuo garsumo, o garsumas – nuo kolonėlių jautrio, kambario akustinių sąvybių, klausymo atstumo ir individo klausos jautrio. Matyt dėl to daugelis gamintojų tonkompensacijos nebekonstruoja. Turėti supaprastintą “loudness”, kai fiksuotu dydžiu pakeliami ŽD iš dalies naudinga – klausant tyliai galima įjungti ir taip pagerinti muzikos atkūrimą.
   Kalbant apie techninę pažangą galima paminėti, kad naujesni E-480 turi  10 % mažesnius triukšmus, patobulintą AAVA garsumo reguliatorių, dar didesnį slopinimą, patobulintą apsaugos modulį, didesnės galios išėjimo MOS-FET tranzistorius, jautresnius išėjimo galios indikatorius ir maitinimo šaltinį su didesnės talpos (40000 mkF) kondensatoriais. Tie modernesni leidžia pajungti naujo tipo iš galo įstatomus modulius DAC-50 ir DAC-60. Jei yra galimybių, reiktų rinktis naujesnio modelio stiprintuvus.

   Didelė E-460 galia leidžia jungti net mažo jautrio kolonėles, bet siekiant aukščiausios garso kokybės, jei stiprintuvas jungiamas prie “sunkių AS”, jei turite aukštos klasės kolonėles, siūlyčiau dairytis į A-klasės integrinius. Arba rinktis atskirus galios ir pradinius stiprintuvus. Net nukeliavę iki didelio jautrio aktyvinių GAS, papildomai nusipirksite galingą AB-klasės stiprintuvą ŽD moduliui, o turimas 30 W A-klasės integrinis bus tinkamas dirbti su kolonėlių AD moduliu.
   Accuphase produkciją apžvelgti galima čia.

   • This reply was modified 4 hours, 1 minute ago by Belas.
   in reply to: Inžinerija #7944
   Belas
   Keymaster

    Accuphase E-460 stiprintuvo pagrindinių parametrų matavimas analoginiais prietaisais ir skaitmenine įranga pademonstruotas čia.

    • This reply was modified 3 days, 4 hours ago by Belas.
    in reply to: Priežiūra, remontas, tobulinimas #7943
    Belas
    Keymaster

     Apie Accuphase E-460 integrinio stiprintuvo remontą čia.

     in reply to: Pramoninis aparatas #7933
     Belas
     Keymaster
      Turėjau progos ištirti Accuphase E-460. Šis stiprintuvas buvo gaminamas 2010-2014 metais, yra iš tų geresnių integrinių. Išėjimuose dirba po tris Toshiba MOSFET’inius tranzistorius lygiagrečiai kiekviename petyje. E-460 turi labai galingą maitinimą. Įrenginys patikimas, bet vieną ištiko trauma. Iš gamintojo užsakiau galios stiprintuvo modulį, buvo pakeisti didieji elektrolitiniai kondensatoriai. Suremontavęs suderinau, išmatavau parametrus ir ilgai patreniravau prieš atiduodant.
      Pagrindinius remonto epizodus sudėjau į 18 min filmuką:
      – nuo 35″ apie suderinimą, maksimalios galios, dažninės ir triukšmų matavimus analoginiais Tektronix 2236A, Tektronix FG 502, DM 501A, DC 509 ir Fluke 8060A prietaisais;
      – nuo 10′:30″ dažninės ir iškraipymų matavimas skaitmeninėmis priemonėmis;
      – nuo 15′:40 apie darbo patikrinimą klausant įrašus.

      Filmuką įkėliau į Youtube Nida Mk1 kanalą, bet du muzikos epizodai pabaigoje buvo užtildyti. Pilną versiją galite pažiūrėti čia. Gamintojo bukletas apie E-460 čia.
      Parts_2021-11-17Naujas stiprintuvo modulis ir maitinimo šaltinio elektrolitiniai kondensatoriai.

      e-460_top_r_openE-460-galasParametrus matavau su 8 ir 4 Omų apkrovimais.

      Matavimo-aparatūra
      Analoginė matavimų aparatūra: Tektronix 2236A oscilografas, multimetras Fluke 8060A ir Tektronix 515 metrologinė laboratorija su signalų generatoriumi FG 502, multimetru DM 501A, dažnomačiu DC 509.

      Skaitmeninė-matavimų-sistemaSkaitmeninė parametrų matavimo įranga.

      TreniravimasPoremontinis testavimas.

      • This reply was modified 2 days, 9 hours ago by Belas.
      in reply to: Apie melą, neišmanymą ir rinkodarą #7898
      Belas
      Keymaster

       Mano bičiulis vėl susijaudinęs. Puikiu automobiliu 10 km važinėja pas mamą, nuveža lauktuvių, parsiveža pieno, sūrių, o laisvalaikiu neatsisako aplankyti draugą. Va tada ir prasideda…

       Bičiulio draugas gyvena tame pačiame kaime. Pas mylimąją joja arkliu, į parduotuvę – pėsčias, o pas kaimyną per upelį brenda ant ilgų kojūkų. Laimingas ir linksmas, manajam bičiuliui giriasi neseniai nusipirkęs vienaratį dviratį – ruošiasi važinėti  į kultūrnamio renginius.
       Bičiulis klausia – gal ir man automobilį iškeisti į arklį? Sako, draugas pigiau parduotų ir avižų pridėtų. Aš sakau, kad keliai dabar geri, automobilis duoda daugiau galimybių, kad pigiau, kad galima nuvykti į sostinės teatrą arba iš kermošiaus pyragų vaikams parvežti.
       ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
       Žinoma, rašinėlis apie GAS. Tiksliau – apie rinkodarą ir žaidimus. Žmonės nenori pripažinti, kad biedni ar buvo suklydę. Žinau kaip sunku būna nuraminti sielą svetimame muzikos kambaryje; šeimininkas čiauška vis kitą plokštelę uždėdamas, o tavo vaikai patefono dar nematę!
       Neskubėkite manyti, kad tai neišmanėliai. Daugybė prakutusių neišprusę, bet į sėkmę juos atvedė gudrumas. Pas gudrų reikia eiti perskaičius knygų, peržvelgus GAS istoriją, apsilankius prie moksliškai sukomplektuotų garso sistemų, peržiūrėjus inžinierių pasakojimų Jųtūbe. Tada apsauga bus pakankama apsisaugoti nuo šiuolaikinių šamanų.
       Laikykis ramiai, bičiuli! Eidamas pas draugą pasiimk perskaitytą knygą, papasakok ką įrašų studijoje pamatęs. Tegu liūdi draugas, ieškodamas kitų pirkėjų.Kojūkai

       • This reply was modified 6 days, 2 hours ago by Belas.
       in reply to: Subvuferiai #7879
       Belas
       Keymaster

        Ar esate pasiruošę atlikti aukštos kvalifikacijos reikalingus darbus sprendžiate jūs, bet mano patarimas būtų nusipirkti AS su tuo pačiu koaksialiniu garsiakalbiu trijuostę, pvz., KEF Q950 arba Blade. KEF konstruktoriai bus išspaudę viską ką gali garsiakalbiai ir bus trumpesnis kelias iki muzikos klausymo.KEF visos

        ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

        Subvuferiai tinka namų kino sistemoms, nes stiprūs žemieji dažniai padidina kino pojūtį. Koncertų įgarsinimo sistemose subvuferiai taip pat plačiai naudojami, nes suteikia lankstumo; iš atskirų modulių lengviau surinkti sceninę aparatūrą, galima prisitaikyti prie įgarsinimo erdvės dydžio arba muzikantų reikalavimų. Nusipirkus buitinį subvuferį reikės leistis į kolonėlių konstravimo begalybes, todėl garso sistemose subvuferių reikėtų vengti. Lengviau sukonstruoti vientisą AS nuo bet kokių žemiausiųjų dažnių, negu prie turimos muzikos atkūrimo sistemos prijungti subvuferį.

        • This reply was modified 2 weeks ago by Belas.
        in reply to: Subvuferiai #7860
        Belas
        Keymaster
         Audiofilams rekomenduočiau rinktis AS su kuo mažiau dažnių juostų. Plačiajuostės netenkina akustinių reikalavimų, bet turime puikių dvijuosčių, nuo lentyninių iki didelio jautrio su ruporais visai įrašų dinamikai atkurti. Turime žinoti, kad subvuferis ateina su dar viena dažnių juosta ir dar vienu krosoveriu. 2-juostės AS gali atkurti pusę muzikos dažnių, 3-juostės – trečdalį, todėl turėti dar vieną dažnių skyrimą kažkur žemiausiose oktavoje akustiškai negeras sprendimas.

         Miuncheno High-End parodose matome šimtmečio senumo projektą. Apie visokias šiuolaikines daugiajuostes dičkes rasite įvairiausių atsiliepimų, bet apie šias WE senovines nesu skaitęs ar girdėjęs blogų. Dideliame kambaryje matydavau susikaupusius muzikos mylėtojus, koridoriuose jie dalindavosi patirtomis emocijomis… Subvuferių tokioms nereikia ir net nesukonstruotume.Agnius-prie-GIP-sistemos_smAmerikiečių WE kino sistema Mirrophonic Sound System (1936), kurią parodose pristato GIP Laboratory.

         Reikia paminėti dar vieną problemą – daugelis stiprintuvų neturi tembro reguliatorių ir tonkompensacijos (loudness). Gamintojams palanku, galima atpiginti produkciją, o apvilkus hai-end rinkodara, kainą galima net padidinti.
         Tembro reguliatoriai leidžia kompensuoti įrašų išsibarstymą, užmaskuoti kambario akustinius trūkumus arba klausos degradacijas. Jei stiprintuve reguliatorių nėra, tada žmonės ieško kelių padidinti ŽD arba AD garsumą. Subvuferis arba ultra-tviteris yra prieinamiausias būdas, tačiau nei vienas, nei kitas akustiškai nėra geresni už tembro reguliatorius.  Pamažu situacija keičiasi, kreipiasi daugiau patyrusių muzikos mylėtojų, ieško stiprintuvų su tembro reguliatoriais ir tonkompensacija.

         • This reply was modified 2 weeks ago by Belas.
         in reply to: Subvuferiai #7853
         Belas
         Keymaster

          Panagrinėkime dar vieną pavyzdį.
          Tarkime, turime lentynines KEF LS50, tačiau norime girdėti daugiau žemųjų. Nusprendėme nupirkti subvuferį, dairomės į neblogai užsirekomendavusius REL.

          Dvijuosčių KEF LS50 dažninė glotni, tačiau žemiausios oktavos atkūrimas yra ribotas:
          LS50 FRMatyti, kad lentyninės LS50 dirba nuo ~50 Hz@-6 dB. Kolonėlės su FA, todėl dažninė kritimas ŽD ruože yra 18 dB/okt.
          Pajungus subvuferį ir apribojus į LS50 patenkančius žemiausius dažnius iki 80 Hz, kolonėlių darbas pasidarytų lengvesnis, sumažėtų iškraipymų, išaugtų dinaminės galimybės.
          REL subvuferių derinimo galimybės matyti paveikslėlyje:REL galinė

          Būtų racionalu nustatyti subvuferį dirbti iki 80 Hz, nes aukščiau pradeda reikštis garso kryptingumas ir sumažėtų stereo scena. Tada LS50 darbas turėtų būti apribotas HP filtru taip, kad dažninė būtų ne nuo ~50 Hz, bet nuo 80 Hz (mėlyna linija):

          LS50 FR-su HP filtru

          Jei subvuferio dažninė turi tą patį 12 dB/okt selektyvumą, atitinkamai parinkus darbinį dažnį, bendrasis sistemos garsumas bus be duobių ir be pakilimų. Jei subvuferio selektyvumas kitoks, tarkime 18 arba 24 dB/okt., atitinkamai LS50 HP filtras turėtų būti 3-ios arba 4-tos eilės (18 arba 24 dB/okt.) tiesiai suminei dažninei gauti.
          Atlikus LS50 modifikaciją kolonėlių dinaminis diapazonas padidėtų ir siektų nebe 109 dB, bet 112 dB arba dar daugiau, sumažėtų iškraipymai.
          REL, o ir kitų subvuferių gamintojai efektyvumo arba jautrio nenurodo. Šiuo atveju reikėtų rinktis su 12“ arba dviem tokio dydžio ŽD garsiakalbiais. Nuo 30 Hz galima tikėtis 106 – 110 dB subvuferio dinaminio diapazono ir būtų galima priderinti prie LS50 dinaminių galimybių.

          REL gamina su FA, bet yra ir uždaruose korpusuose. REL G1 MK II uždarame korpuse, būtų neblogas pasirinkimas. LS50 ir G1 MK II iš dvijuostės pavirstų trijuoste:LS50 FR-su REL subu

          KEF LS50 būtų galima palikti dirbti be filtrų, bet tada REL G1 MK II turėtų būti suderintas maždaug 50 Hz dažniui. Tokia sistema turėtų mažą dinaminį diapazoną ir jį ribotų nedidelis LS50 potencialas (109 dB max).
          Subvuferis leidžia pagerinti kolonėlių darbą, yra nepigus įrenginys, todėl pasitenkinti vien geresniu ŽD atkūrimu, atsisakyti ne mažiau svarbaus efektyvumo didinimo būtų neprotinga.

          • This reply was modified 2 weeks, 2 days ago by Belas.
          in reply to: Subvuferiai #7836
          Belas
          Keymaster

           Esu tyrinėjęs pro-serijos aktyvinį Genelec 7370A SAM subvuferį. Didelis ir nepigus (3700 €), turi aktyvinį DSP krosoverį, leidžiantį parinkti darbo dažnį ir sureguliuoti taip, kad bendroji dažninė su kolonėlėmis klausymo vietoje būtų kuo glotnesnė. Suderininimui reikalingas adapteris, mikrofonas ir GLM (Genelec Loudspeaker Management) PĮ. Tai leidžia suderinti darbą su modernios SAM serijos Genelec monitoriais, bet prie kitų kolonėlių šie subvuferiai nėra pritaikyti.Genelec-7370A-SAM

           • This reply was modified 2 weeks, 2 days ago by Belas.
           in reply to: Subvuferiai #7831
           Belas
           Keymaster

            Galima daryti išvadą, kad lengviau sukonstruoti trijuostę AS, negu prie dvijuosčių lentyninių prikabinti subvuferį?
            AS konstruktoriai stengiasi sugrupuoti garsiakalbius arčiau vienas kito, pasiekti akustinį suderinimą, filtrais pagerinti signalo fazę, sumažinti korpusą, sutaupyti medžiagų. Rinkoje daug pavyzdžių su subvuferiais. Focal daugiajuostės būtų ryškus pavyzdys.Grande UtopiaFocal Grande Utopia 4-juostėje žemiausius atkuria subvuferiai su 40 cm dydžio infra-žemųjų garsiakalbiais.

            MagicoMagico Ultimate su integruotais aktyviniais subvuferiais.
            AvantgardeAvantgarde daugiajuostė su priderintu aktyviniu subvuferiu iš šešių Basshorn modulių.

            • This reply was modified 2 weeks, 3 days ago by Belas.
           Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 568 total)