Belas

Forum Replies Created

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 762 total)
  • Author
    Posts
  • in reply to: Apie tyrinėjimus klausant #9466
    Belas
    Keymaster

      Šešių minučių filmukas su muziką iš pasyvinės ir aktyvinės AS. Pasyvinės darbą parodo po dešiniaja AS esančio Threshold galios stiprintuvo indikatoriai.

      • This reply was modified 1 day, 3 hours ago by Belas.
      in reply to: Apie tyrinėjimus klausant #9459
      Belas
      Keymaster
        Balandžio pirmojo šeštadienio rytą planuojama mini-konferencija/susitikimas. Ieškosime audiofilams svarbių atsakymų:
        – rinktis aktyvinę ar pasyvinę garso atkūrimo sistemą?
        – kodėl audiofilus suvilioja paprasčiausios kolonėlės su plačiajuosčiais?
        ar objektyvūs garso atkūrimo sistemų vertinimai parametrais sutampa su subjektyviais klausant įrašų?..
        Tyrinėsime į TAD “TSM-2” studijinius garso kontrolės monitorius panašias didelio jautrio kolonėles su mano konstrukcijos aktyviniu ir TAD TN-2 pasyviniu krosoveriais. Pradžioje patikrinsime ar vienodas garsumas, po to dalyviai sės paklausyti muzikos ir pasakys nuomonę. Prie stalo aptarsime rezultatus, pristatysiu išmatuotus parametrus, trumpai pasišnekėsime, atsakysiu į klausimus. Po kavos pertraukos kolonėles planuoju perstatyti stereo muzikai paklausyti ir aktyvinės garso sistemos potencialui patikrinti.
        DerinimasTD-4001-ir-ruporasTL-1601b-ir-TD-4001TL-1601b-ir-TD-4001-back_sm

        TN-2-ir-laidai_sm

        Spalvotai-filmui

        Renginio programos ruošinys:Programa_draft

        • This reply was modified 1 day, 9 hours ago by Belas.
        in reply to: Mūsų kolonėlės #9445
        Belas
        Keymaster
          Patikrinau energetinį “aktyvinės” OB kolonėlės su 4A-32 plačiajuosčių efektyvumą. Klausant su D-klasės stiprintuvu tyliai naudojama ~1,3 W, garsiai elektros suvartojimas padidėja iki 3 W. Tada bus maždaug 98 dBC garsumas ir dar apie 3 dB rezervas. Prognozuoju, kad standartinio nebrangaus 12V 6,5 Ah akumuliatoriaus užteks ~30 valandų klausyti garsiai. Užsisakiau nedidelį saulės elektrinės komplektą ir tada būsiu visiškai nepriklausomas nuo elektros tinklo ir jungiamųjų laidų.
          FB grupėje kažkas paminėjo konkurentą, neva neapsimoka gaminti, yra pramoninis JBL Partybox 310 (~500 €). Šiame du 6,5″ garsiakalbiai, todėl naudojamas galingas stiprintuvas.
          Man nepatinka, nes mažo jautrio autonominei sistemai reikia daug elektros ir brangių akumuliatorių. Diskotekoms tinka, bet aš renkuosi garsą iš didelio jautrio 4A-32 plačiajuosčio. Na ir kaina – projektui išleisiu gal šimtą ir dešimt malonių dienų pasigaminti.Techninė užduotis suformuota, galėsiu imtis gamybos.Efektyvumo matavimas

          • This reply was modified 1 week, 1 day ago by Belas.
          in reply to: Mūsų kolonėlės #9433
          Belas
          Keymaster
            Radosi proga sugrįžti į jaunystę.
            “Nuogi ant slenksčio” grupės scenoje buvo mano gamybos kolonėlės su 4A-32. Šie kino garsiakalbiai buvo geriausi plačiajuosčiai, o ypatingai tie iš Leningrado ЛОМО gamyklos. Buvo didžiausias deficitas, bet kažkaip pavyko “suveikti”.

            Neseniai vėl nusipirkau kelis. Vieną padėsiu į “muziejų”, o iš kito pasigaminsiu kolonėlę į sodybą. Turiu per ką klausyti žinias ar šeštadieninę “Pakartot”, bet ta su 4A-32 bus bevielė, su D-klasės stiprintuvu ir akumuliatoriais. Padėsiu ant pievos ir visur aplink turėsime neblogą garsą.

            Po restauracijos/profilaktikos išmatavau parametrus. Visi keturi 4A-32 skirtingo jautrio, todėl stereo sistemai reikėtų atrinkti iš didelės partijos. Neįveikiamas dalykas… Deklaruoti rezonanso dažniai pasikeitę, nuvažiavę į ~50 Hz. OB kolonėlėms su plačiajuosčiu tai nėra svarbu, nes dažninė nuo maždaug 70 Hz krentanti. VD dažniai būna paryškinti, akustinis slopinimas geras, todėl garsas gerai suvaldomas, raiškus.

            Ekspromtu nufilmavau, filmukas čia ir dalinuosi keliomis nuotraukomis. Tikroji AS duos geresnį garsą, negu iš “metrologinės” kolonėlės nedideliame kabinete su mikrofonu iš išmaniojo.
            “Metrologinė” kolonėlė:

            Metrologinė-AS

            4A-32-tyrimas

            Konstrukcija

            Jautrio-tyrimas

            Kompleksinė varža                           Kompleksinė varža ŽD ruože parodo rezonanso dažnį f0 FR artimame lauke ir iš 20 cm

            Dažninė “artimame lauke” – raudona ir iš 20 cm – juoda.

            • This reply was modified 3 weeks ago by Belas.
            in reply to: Stiprintuvai #9426
            Belas
            Keymaster

              5. Kokio min. skerspjūvio laido reikia šioms kolonėlėms ir stiprintuvui, jei vienos kolonėlės pajungimui reikia 3 metrų ilgio laido?

              Jūsu kolonėlių varža nedidelė, todėl laidais tekės didesnės srovės. Sviestu košės nepagadinsi, bet 3 m laidus galite gaminti iš 2 – 2,5 kv. mm. Jei bus storesni, turėsite atsargos ateičiai.

              Crown rekomenduoja tokį laidų į kolonėles parinkimą:Crown Wire Size nomograph

               

              • This reply was modified 3 weeks, 1 day ago by Belas.
              in reply to: Stiprintuvai #9422
              Belas
              Keymaster

                4. Kolonėlių diapazonas iki 26 kHz, o stiprintuvo iki 20 kHz, tai logiškai mąstant toks stiprintuvas nesugebės niekaip pilnai atskleisti šių kolonėlių potencialo, ar teisingai? Ar visgi verta pasikeisti į stiprintuvą su platesniu diapazonu (turint omeny, kad muzikos klausomasi standartiškai įrengtame 35 kv. m. kambaryje, o standartinio žmogus ausis virš 20 kHz negirdi)?

                Jūsų kolonėlių aprašyme nurodyta viršutinė atkuriamų dažnių riba yra orientacinė, nenurodytas dažninės netolygumas, nėra duomenų apie iškraipymus. Elektroninė aparatūra, tame skaičiuje – stiprintuvai yra tiesiškesnis įrenginys, nors skaičiai gali būti prastesni už kolonėlių arba ausinių.
                Teisingai pastebėjote – 20 kHz yra pilnai pakankamas dažnis, kurio mes nebegirdime.

                Aukščiausių dažnių girdėjimo priklausomybė nuo klausytojo amžiaus žemiau paveikslėlyje:Klausa vs amžius
                Renkantis stiprintuvą, į aukščiausių dažnių atkūrimą galite nežiūrėti.

                • This reply was modified 3 weeks, 1 day ago by Belas.
                in reply to: Stiprintuvai #9419
                Belas
                Keymaster

                  Ačiū, kad paraginote atsakyti į kitus klausimus.

                  Keičiant stiprintuvą, kokios min. galios stiprintuvo ieškoti atsižvelgiant į kolonėlių parametrus? Turiu omeny, kolonėlių gamintojo rekomenduojama stiprintuvo galia gana didelio diapazono 30-150, tai pvz. stiprintuvo su 80 W/kanalui užtenka, ar reikia 150 W/kanalui, kad kolonėlės skambėtų tinkamai?

                  Jūsų kolonėlės su nedideliais ŽD garsiakalbiais, todėl nuo maždaug 40 W galios prasidės kompresavimas. T.y., pagarsinus dvigubai, nuo tam tikros galios garsumas padidės nebe proporcingai. Atrodytų, 80 watų tikrai užtenka, tačiau daugumai stiprintuvų galioja taisyklė – didesnės galios stiprintuvai turi mažesnę išėjimo varžą ir dėl to būna geresnis elektrinis slopinimas. Buitinėms daugiajuostėms slopinimas (DF) svarbu, todėl su didelės galios stiprintuvais dauguma AS skamba geriau. Atsakymas dar labiau komplikuojasi, jei vertiname stiprintuvo struktūrą; tikros A-klasės tranzistoriniai stiprintuvai būna nedidelės galios, tačiau išėjimo kaskadai būna galingi, gali dirbti į sunkų apkrovimą ir toks 20-30 W stiprintuvas skambės geriau už žymiai galingesnį AB-klasės stiprintuvą.
                  ~~~~~~~~~~~~~~~~
                  1. Perkant stiprintuvą siūlau įvertinti garso pagerėjimą ir investiciją į stiprintuvą. Kalbu apie GAS komponentų subalansavimą pagal kainą.
                  2. Jei nupirksite A-klasės, šiandien per brangų tranzistorinį stiprintuvą, pagerėjimas galbūt nebus labai ryškus, tačiau tai gali paskatinti keisti kolonėles, atveriant kelią į geresnį garsą.
                  3. Kelyje į garso kokybę svarbu nepamiršti kambario, reikia pasilikti pinigų, laiko ir jėgų muzikos kambario akustikai pagerinti.
                  4. Kolonėlės yra svarbiausias GAS komponentas. Kadangi kolonėlės ir kambarys neatsiejama, investicija į kambarį yra vertinga klausant bet kurios aparatūros.

                  • This reply was modified 3 weeks, 1 day ago by Belas.
                  in reply to: Stiprintuvai #9413
                  Belas
                  Keymaster

                    Yamaha pateikdavo geresnius aprašymus. M-5000 stiprintuvo aprašymas pilnesnis, bet šis jūsų yra iš žemesnės lentynos. Aparatūra naujoviška, schemų rasti nepavyks, todėl parašysiu “inžinerinius samprotavimus”.

                    Dali Oberon 5 kolonėlės nėra lengvas apkrovimas. Kadangi du žemadažniai, tokiose AS dažniausiai būna naudojamas lygiagretus 8 Omų garsiakalbių jungimas, tada nominali varža yra ~4 Omai. Jūsų Yamaha su viena pora 6 ar 4 Omų kolonėlių varža turėtų dirbti be problemų. Jei prie kitų stiprintuvo išėjimo lizdų jungsite antrąją porą, reikėtų vengti vienu metu klausyti abi (A ir B) kolonėlių poras. Pajungus abi, tikriausiai suveiktų stiprintuvo apsauga, parodanti perkrovimą. Jei kolonėlės būtų 8 Omų, tada galėtumėte klausyti įjungęs abi poras.

                    Žemiau išmatuota Dali Opticon 8 su dviem 8″ ŽD garsiakalbiais kompleksinės varžos grafikas, rodantis, kad kolonėlių varža ŽD ruože yra 3 Omai:Dali Opticon 8

                    • This reply was modified 3 weeks, 5 days ago by Belas.
                    in reply to: Stiprintuvai #9403
                    Belas
                    Keymaster

                      Pirmiausia išsiaiškinkime pradžios sąlygas.

                      Stiprintuvo parametrai rodo, kad tai kažkoks ypatingas įrenginys, gamintojas kažką pripainiojo arba nutyli.
                      Kalbu apie tai, kad tranzistorinių stiprintuvų galia paprastai būna didesnė mažėjant apkrovimo varžai, o čia nurodyta didesnė galia prie 8 Omų (140 W) negu prie 4 (115 W). Deklaruojant galią gamintojas nurodo skirtingus iškraipymų lygius, o kitoje eilutėje paminėti 8/6/4/2 Omų apkrovimai. Jei 2 Omų aplrovimas galimas, tada stiprintuvas yra geras. Neramina nurodytas Minimum RMS Power Output parametras, nes minimali išėjimo galia priklauso nuo įėjimo signalo amplitudės, o pauzėse gali būti ir nulis 0 Vatų.
                      Apie kolonėlių pajungimą taip pat pripainiota; jei į A arba B išėjimo jungtis galima pajungti ne mažiau kaip 8 Omų apkrovimą, reikštų stiprintuvas negali dirbti su 4 arba 2 Omų kolonėlėmis. Tą patvirtitų kita eilutė, kur nurodytas 16 Omų apkrovimas stiprintuvui dirbant su A ir B apkrovimu. Prieštaringas gaunasi nurodymas paskutinėje eilutėje – Bi-wiring režime galima jungti ne mažiau kaip 8 Omų apkrovimą. Tai reikštų, kad stiprintuvas 4 Omų apkrovimą atlaiko. Štai kodėl prieš konsultuojant reikėtų žinoti koks tai stiprintuvas. Tokio parametro aplamai neturėtų būti.

                      Kolonėlių gamintojo deklaruojama 6 Omų nominali varža taip pat nepasako kokia minimali AS varža dažnių diapazone. Šiuolaikinės AS gali būti su selektyviais filtrais, filtrai dažnai būna sukonstruoti atmestinai ir tada varža nukrenta dvigubai, susidaro nepalankus varžos ir garso fazių išsidėstymas. Nepasiekus maksimalios galios stiprintuvas gali perdegti. Arba reikalingas brangus stiprintuvas, galintis dirbti į 2 Omų apkrovimą.
                      Galbūt kolonėlių ir stiprintuvo modelis leistų grįžti prie AS pajungimo modeliavimo – parašykite.

                      • This reply was modified 3 weeks, 5 days ago by Belas.
                      in reply to: TAD Exclusive Model 2251 studijiniai monitoriai #9384
                      Belas
                      Keymaster

                        Stačiakampiai ruporai leidžia formuoti bet kurio norimo kampo sklaidą, leidžia turėti mažesnį AS efektyvaus spinduliavimo plotą. Jei apie TAD 2251, tai naudojama siauresnė ruporo sklaida (60 x 40), vertikaliai šis ruporas asimetrinis, iš neaukštai esančio AD modulio spinduliavimas nukreiptas aukštyn.

                        Efektyvus TAD 2251 monitorių spinduliavimas toks, kaip vieno 20 x 40 cm dydžio elipsinio plačiajuosčio spinduliavimas.

                        Efektyvus spinduliuotuvo plotas

                         

                        • This reply was modified 1 month, 1 week ago by Belas.
                      Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 762 total)